Babiša začali trestne stíhať v kauze Čapí hnízdo – podľa premiéra za celým prípadom stojí mafia

Babiša začali trestne stíhať v kauze Čapí hnízdo – podľa premiéra za celým prípadom stojí mafia

Českými médiami a opozičnými politikmi živená kauza Čapí hnízdo sa dostala do svojho ďalšieho dejstva. Poslanci českého parlamentu 19. januára rozhodli, že poslanecká Snemovňa vydá na trestné stíhanie premiéra a predsedu ANO Andreja Babiša a rovnako aj podpredsedu hnutia Jaroslava Faltýnka.

Za vydanie vyšetrovateľom hlasovali zákonodarcovia všetkých politických strán s výnimkou poslancov vládneho hnutia ANO. Samotný Babiš spolu s Faltýnkom boli, napriek spolitizovaniu tejto kauzy, taktiež za umožnenie trestného stíhania.

Český premiér však ešte pred hlasovaním oznámil, že celý prípad je zmanipulovaný s tým, že ide o politické prenasledovanie.

„Problém celej tejto lživej politickej kauzy je v tom, že som vstúpil do politiky. A možno aj vďaka tejto kauze som to oľutoval. Napriek tomu to nevzdám,“ povedal Babiš, ktorý napriek silnému tlaku z politiky nechce odísť.

Polícia v kauze Čapí hnízdo obviňuje Andreja Babiša, členov jeho rodiny a Jaroslava Faltýnka z toho, že údajne neoprávnene čerpali dotácie Európskej únie na farmu, ktorá patrí do portfólia premiérovho holdingu Agrofert. Uvedená suma sa týka 54 miliónov českých korún. Predseda českej vlády sa bráni a tvrdí, že na dotácii nikto nezbohatol. Naopak, podľa jeho vyjadrenia vraj farma odviedla do rozpočtu 72 miliónov korún.

Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) sa dotáciou na farmu Čapí hnízdo taktiež zaoberal a práve jeho správa z konca decembra minulého roku je súčasťou vyšetrovacieho spisu. Babiš v parlamente vyhlásil, že zistenia OLAF-u nepredstavujú presvedčivý dôkaz a poukázal na to, že podobných prípadov sú v Európe tisícky.

Premiér upozornil, že vďaka kauze prišlo hnutie ANO v parlamentných voľbách o desať percent a dodal, že prípad má ovplyvniť súčasnú situáciu so zostavením novej vlády. Podľa jeho názoru za celou kauzou stojí mafia.

„Žijeme v krajine, kde si môžete objednať stíhanie a dostať pravdepodobne niekoho do väzenia,“ upozornil predseda ANO.

Jeho výrok vyvolal kritiku opozičných poslancov. Milan Chovanec, ktorý je súčasným predsedom ČSSD a v minulej vláde zastával funkciu ministra vnútra vyhlásil, že ak Babišov výrok platí, tak by mal byť okamžite odvolaný súčasný minister spravodlivosti.

Podľa Národných Novín je celá kauza jednoznačným pokusom dostať z českej politiky kontroverzného Andreja Babiša, ktorý svojou politikou a popularitou u českých občanov predstavuje prekážku doterajšieho spôsobu fungovania politického establišmentu.

Foto zdroj: https://ekonomika.idnes.cz/foto.aspx?r=ekonomika&c=A160315_195543_ekonomika_neh&foto=JB61db44_x1.jpg

(tom)