Bavorxit: Tretina Bavorov chce nezávislosť od Berlína

Bavorxit: Tretina Bavorov chce nezávislosť od Berlína

Takmer tretina respondentov v nemeckom spolkovom štáte Bavorsko by podľa najnovšieho prieskumu chcela nezávislosť od Berlína. Nové zistenia ukazujú, že v tomto južnom regióne je spomedzi ďalších spolkových štátov Nemecka prítomný najsilnejší odštiepenecký sentiment.

“Tridsaťdva percent bavorských obyvateľov súhlasilo s vyhlásením, že ich štát by mal byť nezávislý od Nemecka,” uviedol časopis Bild, ktorý si prieskum objednal u spoločnosti YouGov. Podľa Bavorského rozhlasu 18 percent respondentov s uvedeným vyhlásením súhlasilo, zatiaľ čo 14 percent s ním “skôr súhlasí”.

Nemecký rozhlas Deutschlandfunk v tejto súvislosti uviedol, že percento Bavorov, ktorí uprednostňujú nezávislosť narastá s tým, že podľa prieskumu z roku 2011 túto myšlienku podporilo v porovnaní s dneškom len asi štvrtina občanov Bavorska.

Spravodajský portál RT pripomenul, že podľa správ Deutschlandfunku z roku 2016 až 40 percent tohto spolkového štátu podporilo myšlienku “väčšej slobody” od federálnych úradov.

Z výsledkov prieskumu, ktorý bol zverejnený 16. júla vyplýva, že juhonemecký región má najsilnejší separatistický sentiment medzi všetkými nemeckými spolkovými štátmi. Po ňom nasleduje centrálny nemecký región Durínsko a malý juhozápadný štát Sársko – susediaci s Francúzskom, kde nezávislosť podporuje 22 percent respondentov. V regiónoch Sasko, Meklenbursko-Predpomoransko a Sasko-Anhaltsko podporuje myšlienku nezávislosti od Berlína každý piaty Nemec.

Prieskumu, ktorý sa uskutočnil v dňoch 29. júna až 5. júla 2017 sa zúčastnilo viac ako 2 000 ľudí zo všetkých nemeckých spolkových štátov.

RT pri tejto príležitosti uviedol, že žiadosť akejkoľvek spolkovej krajiny o nezávislosť je pravdepodobne zbytočná, nakoľko nemecká ústava neustanovuje právo na odtrhnutie.

Nemecký Ústavný súd vo svojom náleze z decembra 2016 ohľadne referenda o nezávislosti v ktorejkoľvek spolkovej krajine uviedol: “Podľa Ústavy nie je žiadny priestor pre separatistické ašpirácie niektorých štátov.” Akýkoľvek podobný krok, by podľa súdu “porušoval ústavne zriadenie”.

 

Foto zdroj:http://www.slantour.cz/zajezdy/zobrazit/mnichov

(tom)