Beh v zime v meste nie je kvôli smogu, chladu a hmle zdravý

Beh v zime v meste nie je kvôli smogu, chladu a hmle zdravý

Určite ste si všimli, že i napriek zime je stále dosť ľudí, ktorí behajú pre svoje zdravie v tomto počasí, a to aj v centrách miest. Pritom štúdie dokazujú, že práve beh v mestách ľudom viac škodí, ako prospieva.

Štúdia z New Yorku porovnávala ľudí v Central Parku, ktorí tam len sedia na lavičkách a relaxujú s tými, čo behajú. Podstatne lepšie na tom boli tí, ktorí len sedeli. Bežci totiž intenzívne vdychovali vzduch z rušných častí Manhattanu, ktorý nedokázala prefiltrovať ani zeleň v parku. Tiež porovnávali ľudí, ktorí behali na vidieku a v meste a rozdiel bol podstatne lepší v prospech vidieckych bežcov. Z toho vyplýva, že nepomáha v meste ani to, že človek behá v jeho zelených častiach. Smog zasahuje bežcom pľúca, cievny systém, ale aj centrálny nervový systém.

Lekári tiež neodporúčajú bez vo veľkej zime – kvôli zhoršenej smogovej situácii ako aj kvôli hmle. Odporúčajú bežcom použiť prímestskú dopravu a odviezť sa niekam ďalej od mesta a tam behať v prírode. V meste dokonca radia pri nedostatku času použiť bežiace pásy vo fit-centrách, určite je v nich lepší vzduch ako v uliciach. To isté platí aj pre cyklistov – cyklotrasy sú často vybudované v rušných častiach miest a cyklistom hrozia rovnaké riziká ako bežcom.

(iri)

Foto zdroj: https://relaxmagazin.sk/2017/10/09/behajte-aj-v-zlom-pocasi/