Belgičania prepustili na slobodu bývalého katalánskeho premiéra. Ten sa v obave pred nespravodlivým procesom nechce vrátiť do Španielska

Belgičania prepustili na slobodu bývalého katalánskeho premiéra. Ten sa v obave pred nespravodlivým procesom nechce vrátiť do Španielska

Belgické úrady vydali rozhodnutie o podmienečnom prepustení bývalého katalánskeho ministerského predsedu a štyroch jeho ministrov. Španielsky súd pred tým vydal na katalánskych politikov zatykač.

Zosadený katalánsky líder Carles Puigdemont bol spolu so štyrmi členmi jeho bývalého kabinetu prepustený po tom, ako súd v Belgicku vydal 6. októbra rozhodnutie o ich podmienečnom prepustení. „Vyšetrovací sudca vyhovel žiadosti, ktorú podala bruselská prokuratúra na predbežné prepustenie všetkých zadržaných osôb,“ píše sa v stanovisku prokuratúry.

Všetci piati politici sa v nedeľu vydali do rúk belgickej polície po tom, ako na nich španielsky súd vydal európsky zatýkací rozkaz. Dôvodom žiadosti Madridu bol fakt, že sa obvinení nezúčastnili minulotýždňových vypočúvaní pred španielskym súdom. Madridská prokuratúra obvinila viacerých katalánskych predstaviteľov zo vzbury, protištátnej činnosti a zneužitia verejných financií. Tieto obvinenia vyplývajú z udalostí, ktoré nasledovali po uskutočnení katalánskeho referenda o nezávislosti a následného vyhlásenia samostatnosti Katalánska. Cieľom Madridu je zamedziť snahám o odtrhnutie sa regiónu od Španielska.

Katalánsky expremiér a jeho spojenci – vrátane bývalého ministra poľnohospodárstva,ministra zdravotníctva, ministra kultúry a exministra školstva – odcestovali v reakcii na prebratie kontroly nad Katalánskom španielskou vládou do Belgicka. Carles Puigdemont povedal, že s belgickými orgánmi bude spolupracovať. Dodal tiež, že ak mu nebude zaručený spravodlivý a nestranný súdny proces, do Španielska sa nevráti.

Podľa prokuratúry sa predstavitelia autonómneho regiónu postavia pred súd do 15 dní.

Pripomíname tiež, že v súvislosti so snahami Katalánska o nezávislosť, chce Srbsko usporiadať medzinárodnú konferenciu, ktorej ústrednou témou by malo byť definitívne vyriešenie dlhoročného problému Kosova. To v roku 2008 vyhlásilo jednostrannú nezávislosť od Srbska. Belehrad po vyhlásení nezávislosti katalánskym parlamentom tento krok odsúdil. Srbsko rovnako ako v prípade Kosova považuje podobné kroky za nezákonné.

Pri tejto príležitosti je dôležité dodať, že katalánsky predstavitelia začiatkom 90-tych rokov 20. storočia podporovali snahy Slovenska o samostatnosť …

Foto zdroj: http://www.europe1.fr/international/bruxelles-carles-puigdemont-laisse-libre-sous-conditions-3484106

(tom)