Belgický politik: EÚ by namiesto eskalácie napätia mala s Ruskom rokovať

Belgický politik: EÚ by namiesto eskalácie napätia mala s Ruskom rokovať

Európska únia by namiesto ukladania sankcií mala pokračovať v dialógu s Ruskom. V rozhovore so spravodajským portálom Sputnik to uviedol člen pravicovej belgickej strany Vlaams Belang (flámsky záujem) Bart Claes.

Sputnik v tejto súvislosti pripomenul, že ruský prezident Vladimir Putin počas niekoľkohodinového diskusného maratónu Otázok a odpovedí 15. júna povedal, že Moskva odstráni reštriktívne opatrenia, ak jej západní partneri zrušia protiruské sankcie. Pri tejto príležitosti dodal, že sankcie sa ukázali byť “dvojsečnou zbraňou” škodiacou všetkým.

“Sme presvedčení, že rokovanie s Ruskom je naliehavou potrebou. Namiesto zvyšovania napätia, sankcií, vojenskej prítomnosti – by sme mali hľadať spôsob, ako vyriešiť krízu a znovu nastoliť mier v regióne,” povedal Claes.

Ekonomické sankcie EÚ zamerané na konkrétne sektory ruského hospodárstva, z dôvodu údajného angažovania sa Moskvy do krízy na Ukrajine, uplynú 31. júla. Zdroje v EÚ 15. júna uviedli, že aj keď konečné rozhodnutie ešte nebolo prijaté, Európska únia pravdepodobne znovu rozšíri svoje sankcie voči Rusku. Deň pred tým schválil americký Senát nový balíček sankcií v reakcii na sýrsky konflikt a údajné zasahovanie Kremľa do amerických prezidentských volieb v roku 2016.

Podľa Claesa je Rusko dôležitým partnerom Európskej únie a konštruktívne vzťahy sú nevyhnutné napriek súčasnému napätiu vo vzťahoch medzi Washingtonom a Moskvou. Politik dodal, že takýto prístup by mohol napomôcť vyriešiť aj prebiehajúcu ukrajinskú krízu.

“Spojené štáty síce môžu považovať Rusko za svojho súpera, ale pre nás ako Európanov je Rusko dôležitým susedom a mali by sme sa usilovať mať s ním pozitívne vzťahy, rovnako ako so všetkými našimi susedmi. A čo je dôležitejšie, v prípade konštruktívneho prístupu k Rusku, mohlo sa občianskej vojne na Ukrajine vyhnúť,” dodal Claes.

Nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel a rakúsky kancelár Christian Kern 15. júna kritizovali nový americký zákon slovami, že použitie politických sankcií by nemalo byť spájané s hospodárstvom.

Pripomíname, že Európska únia a Spojené štáty uložili na Rusko sankcie v roku 2014 v súvislosti s údajnou účasťou Moskvy na ukrajinskom konflikte a niekoľkokrát ich rozšírili. V odvetnej reakcii Rusko zaviedlo potravinové embargo na mäsové a mliečne výrobky, ryby, ovocie a zeleninu na štáty, ktoré Moskvu sankcionovali. Ich platnosť má predbežne skončiť  31. decembra 2017.

Foto zdroj:https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/409047-ep-zbavil-imunity-europoslanca-le-pena/

(tom)