Berlín nechce poslať do Afganistanu viac vojakov

Berlín nechce poslať do Afganistanu viac vojakov

Nemecká kancelárka Angela Merkelová tvrdí, že Nemecko bude naďalej viesť vojenskú výcvikovú misiu NATO v severnom Afganistane, ale nemá v úmysle zvýšiť jej prítomnosť, alebo rozšíriť jej úlohu v globálnom boji proti tzv. islamskému štátu.

Šéfka nemeckej vlády povedala, že hoci bude čakať na výsledok hodnotenia NATO, ohľadne požiadavky Aliancie na vyslanie ďalších vojakov do Afganistanu, jedno je isté. A to, že Berlín nie je pripravený prevziať v tejto krajine väčšiu zodpovednosť.

“Nemyslím si, že sme tými v prvom rade, čo sa týka rozšírenia našich kapacít. Je dôležitejšie zabezpečiť, aby na severe bola zaručená stabilita, uviedla Merkelová na spoločnej tlačovej konferencii s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom.

Ten povedal, že rozhodnutie o prítomnosti vojsk NATO v Afganistane sa uskutoční “v priebehu niekoľkých týždňov”, a dodal, že Aliancia nediskutovala o návrate k bojovej misii. Jej zameranie, má byť vo forme “trénovania, asistencie a poradenstva”.

Národne noviny pripomínajú, že Stoletenberg na stretnutí s britskou premiérkou Theresou Mayovou 10. mája povedal, že NATO chce mať v Afganistane “niekoľko tisíc” ďalších vojakov. O tejto téme sa má rokovať na samite, ktorý sa uskotoční 25. mája v Bruseli. Šéfka britskej vlády je navyše, na rozdiel od Merkelovej, požiadavke Aliancie o nasadení ďalších vojakov do Afganistanu naklonená. https://narodnenoviny.sk/mayova-uvazuje-nasadit-do-afganistanu-viac-vojakov/

Generálny tajomník NATO zdôraznil vedúcu úlohu, ktorú zohralo Nemecko v severnom Afganistane. Poznamenal, že ak bude existovať potreba zvýšiť veľkosť misie, o ktorej sa ešte nerozhodlo, potom sa Aliancia obráti s požiadavkou na svojich spojencov a partnerov.

Merkelová zdôraznila, že “Stoltenbergovi veľmi jasne povedala, že Nemecko nebude posilňovať svoju úlohu v globálnom boji proti islamskému štátu, aj keď NATO súhlasí s požiadavkami Spojených štátov, aby Aliancia prebrala formálnu rolu v rámci koalície”.

Jens Stoltenberg pripomenul konflikt medzi Berlínom a Washingtonom o výdavkoch na obranu. V tejto súvislosti poznamenal, že v roku 2014 členovia NATO nesúhlasili s tým, že budú hneď “zajtra” dávať dva percentá svojho HDP na obranu, ale že k tomuto cieľu budú smerovať postupne.

Severoatlantická aliancia požaduje od svojich členských štátov, aby do rozpočtu Aliancie prispeli najmenej dvoma percentmi svojho HDP. V skutočnosti len málo štátov 28-členného bloku je schopných naplniť túto požiadavku. Na samite v roku 2014 vo Walese niektoré krajiny tvrdili, že cieľ dosiahnuť dve percentá do roku 2024 je nereálny, keďže výdavky vo veľkej miere zodpovedajú hospodárskej sile každého štátu.

Treba pripomenúť, že na Slovensku sa nachádza veliteľské stanovisko NATO, čo z nás robí potenciálny cieľ útokov v prípade konfliktu…

Foto zdroj: https://cz.sputniknews.com/nazory/201704175133007-mise-merkelova-kanclerka-rusko/

http://www.teraz.sk/zahranicie/nemecka-armada-planuje-investicie-do-tan/197976-clanok.html

(tom)