Berlín nechce zverejňovať informácie o financovaní a podporovaní wahhábizmu v Európe zo strany Saudskej Arábie

Berlín nechce zverejňovať informácie o financovaní a podporovaní wahhábizmu v Európe zo strany Saudskej Arábie

Nemecká spolková vláda nemôže nemôže nebrať do úvahy „základnú hrozbu, ktorú predstavujú jednotlivci a odštiepenecké skupiny v rámci islamu na území Bosny a Hercegoviny“. Berlín tak reagoval na krátky zoznam otázok predložených ľavicovým zoskupením Die Linke (Ľavica) v nemeckom parlamente.

Vláda taktiež tvrdí, že existujú kontakty medzi radikálnymi skupinami na Balkáne a Nemecku. Napriek tomu, Spolková spravodajská služba (BND) neposkytla žiadne konkrétne dôkazy o náraste islamského extrémizmu v Bosne a Hercegovine.

Nemecký denník Berliner Zeitung v novembri minulého roku napísal, že BND sa čoraz viac zameriava na Balkán – konkrétne na Bosnu a Hercegovinu.

Odpovede na otázky poslancov nemeckého Bundestagu za Die Linke sú však utajené. Nemecká vláda sa nechce verejne vyjadriť k toku peňazí z arabských štátov, ktoré údajne na Balkáne financujú výučbu wahhábizmu – islamskej sekty, ktorú podporuje Saudská Arábia. Berlín sa verejne odmietol vyjadriť aj k vysielaniu saudských a tureckých imámov do Bosny.

Predstavitelia Ľavice sa vyjadril, že nemecká vláda sa snaží bagatelizovať nárast islamského extrémizmu. Zahraničnopolitická expertka Die Linke – Sevim Dagdelenová vyjadrila obavu z ohrozenia bezpečnosti Nemecka.

„Navyše je úplne neprijateľné, aby vláda naďalej tajila úlohu štátov Perzského zálivu, najmä Saudskej Arábie a Turecka,“ povedal Dagdelenová pre DW.

Podľa médií medzi hlavnými exportérmi islamského extrémizmu v Európe sú predovšetkým Bosna a Kosovo. Nemecká vláda verejne potvrdila, že extrémisti z uvedených balkánskych štátov sa nepripojili iba k bojovníkom tzv. islamského štátu, ale aj k členom Slobodnej sýrskej armády (FSA), ktorá bojuje proti režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Foto zdroj: https://apfeurope.com/2016/07/kosovo-nato-bases-and-isis-training-camps-side-by-side-in-the-land-washington-and-brussels-tore-from-christian-serbia-to-hand-to-islamist-terrorists/

(tom)