Bezmocnosť EÚ a jej nezmyselné kroky v riešení utečeneckej krízy

Bezmocnosť EÚ a jej nezmyselné kroky v riešení utečeneckej krízy

Aj keď Európska únia začala realizovať sériu opatrení zameraných na zastavenie, resp. spomalenie toku migrantov, ktorí sa do Európy plavia cez Stredozemné more, podľa nórskeho vedeckého pracovníka sú kroky EÚ bezvýznamné, pretože tie pašerákov ľudí podľa jeho názoru nemôžu zastaviť. Medzi reštrikcie, ktoré prijal Brusel, patrí aj zákaz exportu gumených člnov.

Morten Boas z Nórskeho inštitútu pre medzinárodné záležitosti tvrdí, že situácia si vyžaduje viac ako zákaz gumených člnov. Jedným z účinných opatrení podľa experta by malo byť posilnenie líbyjskej pobrežnej stráže, ktorá by mohla napomôcť v zastavení prevádzačov pôsobiacich v Stredozemnom mori.

Ako však Boas poznamenal, nejde  len o líbyjských prevádzačov, keďže v rámci riešenia problému existuje kombinácia rôznych faktorov, od Etiópčanov cez Eritrejčanov až po taliansku mafiu a medzinárodné gangy.  Poukázal pri tom na to, že dokonca aj vtedy, ak by sa niektoré siete zlikvidovali, na ich mieste sa objavia nové. Dôvodom je obrovský dopyt po ilegálnych stredomorských trasách zo strany migrantov.

“Načo sa zaťažovať kokaínom, keď zisky z pašovania ľudí sú oveľa vyššie. Tí, ktorí sa domnievajú, že utečenecká kríza je čisto problém súvisiaci s prevádzačstvom, ktorý možno zastaviť, sa mýlia,povedal Morten Boas v nórskej verejnoprávnej televízii.

Zastavenie toku migrantov cez Líbyu si podľa jeho slov vyžaduje rozsiahlu vojenskú a humanitárnu operáciu. “Myslím si, že mnohé štáty veria v silného lídra, akým bol Kaddáfí,” dodal Boas.

Po tom, čo Západ svojou spravodajskou a vojenskou operáciou prispel v Líbyi k zvrhnutiu tamojšieho vodcu Muammara Kaddáfího, sa z krajiny stal zničený a nefunkčný štát, ktorý sa stal útočiskom pre teroristov z tzv. islamského štátu. Boas v tejto súvislosti uviedol, že v Líbyi momentálne “existujú najmenej dve alebo tri vlády, v závislosti od toho, koho sa spýtate”. Okrem množstva ozbrojených skupín a milícií, je táto severoafrická krajina ideálnym miestom pre prevádzačov. Vedecký pracovník Nórskeho inštitútu tvrdí, že žiadny európsky orgán nie je schopný túto situáciu zastaviť. Dokonca aj vtedy, keby sa príliv utečencov z Lýbie podaril potlačiť, objavia sa vždy nové alternatívne trasy.

Vedec však vyjadril nadšenie ohľadne partnerskej dohody medzi EÚ a africkými krajinami, akou je napríklad Guinea, ktorá podľa jeho názoru významne prispieva v boji s migračnou krízou. V tomto západoafrickom štáte nie je vojna ani konflikt, z čoho vyplýva, že na jej občanov sa nevzťahujú azylové práva.

Národné Noviny pripomínajú, že Taliansko je v rámci utečeneckej krízy najviac postihnutým štátom EÚ. Z celkového počtu asi 100 tisíc migrantov, ktorí tento rok prešli stredomorskou trasou do Európy, skončilo na Apeninskom polostrove asi 85 percent z nich.

Foto zdroj:https://www.alaraby.co.uk/english/news/2017/5/30/algerian-immigrant-detained-in-libya-after-attempting-europe-crossing

(tom)