Blair a európsky establišment sa obávajú, že EÚ opustia ďalšie štáty

Blair a európsky establišment sa obávajú, že EÚ opustia ďalšie štáty

Bývalý britský premiér vyjadril obavy, že v dôsledku narastajúcej popularity populistických strán, môžu viaceré štáty Európskej únie tento blok opustiť.

Tony Blair preto vyzval štáty eurobloku, aby „využili túto chvíľu“ a začali sa seriózne zaoberať utečeneckou otázkou. V rozhovore pre nemecký denníik Die Welt vyhlásil, že podobné obavy, ktoré mali za následok Brexit, nereflektujú len nálady v Spojenom kráľovstve, ale rezonujú aj v iných štátoch Európskej únie.

„Je potrebné si vyjasniť, že úzkosť britských občanov, ktorá viedla k Brexitu nie je len doménou Spojeného kráľovstva,“ vysvetlil bývalý predseda vlády Spojeného kráľovstva.

„So silným vedením by sme využili moment Brexita aj na riešenie takých základných problémov, ktorými sa už nezaoberajú len britskí občania, ale šíri sa to po celej Európe,“ dodal britský politik a zároveň varoval pred možným rozdúchavaním populizmu na kontinente.

Blair však rozlišuje medzi migráciou v rámci EÚ a migráciu mimo nej. Vysvetlil, že napätie sa vyskytuje pri migrácii zo štátov mimo Európskej únie „keď si občania nie sú istí, tým že ľudia prichádzajúci odinakadiaľ budú zdieľať naše hodnoty“. Na ilustráciu uviedol štáty ako Holandsko, Dánsko a Švédsko.

Niekdajší ministerský predseda Spojeného kráľovstva vo štvrtok povedal, že odchod Británie z Európskej únie je hlúposť, pretože bude mať dopad na doterajší významný vplyv Londýna na európsku politiku. Varoval zároveň, že na odvrátenie Brexitu je čoraz menej času. Podobne sa vyjadruje aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, ale aj miliardár a finančný špekulant George Soros. Elity európskeho establišmentu, ale aj ľudia podporujúci z úzadia určité procesy sa v tomto nezaprú.

Národné Noviny sa domnievajú, že nielen utečenecká kríza, ale aj celková politika Európskej únie a vzťah tejto eurokratickej entity voči členským štátom a z toho vyplývajúce reakcie ľudí, sú dôvodom, prečo sa tieto elity obávajú zániku EÚ.

Foto zdroj: https://institute.global/news/tony-blair-brexit-what-we-now-know

(tom)