“Bláznivý pokus propagandy”: Biely dom obvinil Hamas za smrť protestujúcich v Gaze

“Bláznivý pokus propagandy”: Biely dom obvinil Hamas za smrť protestujúcich v Gaze

Biely dom obvinil Hamas zo “strašnej propagandy” po tom, ako izraelské sily zabili viac ako 50 Palestínčanov na hranici medzi Gazou a Izraelom, keďže USA oslavovalo presun svojho veľvyslanectva do Jeruzalema.
Toto je “strašný a nešťastný pokus propagandy” zo strany Hamasu, povedal v pondelok podpredseda tlačového tajomníka Bieleho domu Raj Shah a dodal, že Izrael má “právo brániť sa”.

“Veríme, že Hamas ako organizácia sa podieľa na cynickej akcii vedúcej k týmto úmrtiam,” dodal Shah.

Hamas alebo Hnutie islamského odporu je demokraticky zvolená vláda pásma Gazy. Izrael ju považuje za teroristickú organizáciu.

Palestínčania sa zhromaždili pozdĺž plotu oddeľujúceho Gazy od Izraela za posledných šesť týždňov v rámci protestov Veľkého marca – návratu. Pondelok sa stal  najsmrteľnejším dňom, kde  52 ľudí bolo zabitých a viac ako 2700 zranených, podľa najnovších údajov palestínskeho ministerstva zdravotníctva. Medzi zranenými je 78 žien a 203 detí, uviedlo ministerstvo.

Palestínska autorita odsúdila smrť ako “strašný masaker” spáchaný “silami izraelskej okupácie” a vyzval na okamžitý medzinárodný zásah, aby zabránil ďalším úmrtiam.

Medzitým  sa v pondelok v Jeruzaleme oficiálne otvorilo americké veľvyslanectvo pod  vedením tajomníka ministerstva financií Stevenom Mnuchinom. Prezident Donald Trump nariadil tento krok v decembri s odvolaním sa na zákon amerického Kongresu z roku 1995, ktorý odvtedy pozastavil každý prezident. Trumpova dcéra Ivanka a jej manžel Jared Kushner boli súčasťou americkej delegácie za ich otca.

“Dnešné akcie, ako otvorenie veľvyslanectva v Jeruzaleme, tak aj tragédie v južnom Izraeli, nemyslím si, že budú mať vplyv na mierový plán,” povedal Šah novinárom.

Palestínčania boli  a sú pobúrení rozhodnutím Trumpa o presunutí veľvyslanectva a jeho vyhlásení, že to má Jeruzalem “mimo stola” v každom mierovom rozhovore s Izraelom. Palestínčania tvrdili, že východný Jeruzalem je ich hlavným mestom. Izrael pripojil celé mesto ako svoj vlastný kapitál, ale OSN odmietla túto činnosť považovať za legitímnu.

Izrael vyhlásil západný Jeruzalem za svoj hlavný kapitál a Jordánsko pripojilo východné časti vrátane Starého mesta a posvätných miest judaizmu, kresťanstva a islamu.

Izrael prevzal Gazu, Západný breh a Jeruzalem v júni 1967 po šesťdňovej kampani proti Egyptu, Jordánsku a Sýrii. Polostrov Sinaj, ktorý bol tiež obsadený počas vojny, bol postúpený do Egypta v roku 1982 výmenou za mierovú zmluvu.

Izrael začal útoky na Hamas v pásme Gazy, pretože cez hranice IDF bolo na hranici zabitých viac ako 50 protestujúcich. 

Izraelské ozbrojené sily v pondelok včera uviedli, že jedno z bojových lietadiel vzdušných síl ” zasiahlo 5 teroristických cieľov Hamasu do vojenského výcvikového zariadenia v severnej Gaze “.

Izrael trvá na tom, že protesty predstavujú pokrytie pre Hamas, aby napadol Izrael už od začiatku. Veľký marec návratu vyzýva palestínskych utečencov, aby dostali právo vrátiť sa do krajiny, z ktorej utiekli počas založenia štátu Izrael v roku 1948.

Dnes v utorok je 70. výročie vyhlásenia nezávislosti Izraela. Palestínčania tento deň volajú deň Nakba, alebo “katastrofa” .

Písali sme:

Palestínčania stále protestujú, izraelské sily ich naďalej “masakrujú” – TU!

V rámci osláv dňa Jeruzalema; Netanjahu vyzval krajiny, aby presunuli svoje ambasády do Jeruzalema, Proti podujatiu protestovala skupina umiernených Izraelčanov a Palestínčanov – TU!