Bratislavu a Viedeň prepojí netradičná galéria vo vlaku

Nielen kultúra, ale aj železnica je ideálnym prostriedkom, ako navzájom spájať ľudí. „V spomienkovom roku 2018 má projekt TRAM pripomenúť cestujúcim medzi Bratislavou a Viedňou skutočnosť, že žijeme v priestore spoločnej pamäti a spoločnej európskej budúcnosti,“ povedal o projekte rakúsky veľvyslanec v SR Helfried Carl.

Názov projektu TRAM odkazuje k viedenskej električke (v nemčine Pressburger Bahn), ktorá od roku 1914 spájala Viedeň a Bratislavu. Viedenčania cestovali na kávu a do opery do Bratislavy, Bratislavčania zase opačne, do Viedne. Poslaním projektu TRAM je podporiť kultúrnu mobilitu, ale aj poskytnúť cestujúcim netradičný umelecký zážitok, obohacujúci cestu o prekvapivé stretnutia so súčasným umením.

Od februára až do novembra tohto roku tak budú môcť cestujúci počas cesty vlakom spoznať rôzne zaujímavé umelecké zoskupenia. Umelecký vlak bude neprehliadnuteľný, jeho exteriér premení v rámci Train Cover Project na umelecké dielo poľská umelkyňa Marta Kopyt. TRAM prinesie štyri výstavy súčasného umenia (v spolupráci s Karikaturmuseum Krems, Curatorial Studies Institute, Vysokou školou výtvarných umení, Universität fur Angewandte Kunst Wien a Haus der Geschichte Österreich), hudobný festival pouličných hudobníkov v spolupráci so sociálnou architektkou Kateřinou Šedou, divadelný festival v spolupráci s Nástupišťom 1-12, či festival performance (v spolupráci so študentmi VŠVU a Rokkom Juhászom).

Zároveň poskytne priestor pre diskusie, prezentácie a prednášky významných hostí z oblasti umenia, kultúry a diplomacie (každú stredu večer), v ostatných časoch bude priestor k dispozícii pre nemoderované diskusie cestujúcich. Tento výnimočný projekt je možný vďaka úzkej spolupráci a výraznej podpore rakúskych železníc ÖBB a Železničnej spoločnosti Slovensko.

Vernisáž súčasného umenia sa bude konať hneď dvakrát – 19. februára vo Viedni a 21. februára v Bratislave. V rámci projektu bude od 7. apríla vystavená historická súprava viedenskej električky v Technisches Museum Wien, paralelne sa budú konať public artové intervencie (Eisenbahnmuseum Schwechat, trasa medzi Viedňou a Bratislavou).

(bre)

Foto zdroj: http://www.klubpriatelov.sk/wp-content/uploads/2016/08/rendez-2016-viedenska-elektricka-erik-ziak.jpg