Británia a USA bubnujú do vojny proti Sýrii

Británia a USA bubnujú do vojny proti Sýrii

Veľká Británia je v súvislosti s údajným chemickým útokom v meste Dúmá pripravená zúčastniť sa prípadnej vojenskej operácii proti Sýrii. Oznámila to britská premiérka Theresa Mayová s tým, že Londýn svoje vojnové ťaženie realizoval bez schválenie britského parlamentu.

Predsedníčka vlády Spojeného kráľovstva považuje spomenuté riešenie v tejto záležitosti za naliehavé. Útok, ktorý nesie prvky operácie pod falošnou vlajkou označila za „ohavný“. Pred tým sa však vyjadrila, že jej krajiny by sa pripojila k Spojeným štátom len v prípade, ak by sa zistilo, že za útokom stojí sýrska vláda.

Evidentne teda dospela k názoru, rovnako ako to bolo aj v prípade kauzy Skripaľ, že vinník sa už našiel. Bez dôkazov a na základe tvrdení pochybnej organizácie Biele helmy a Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Londýne.

Predseda opozičných britských labouristov Jeremy Corbyn vyhlásil, že takéto vážne rozhodnutie o vojenskej operácii sa musí uskutočniť po odobrení parlamentom.

Rusko v reakcii na situáciu v Sýrii varovalo Spojené štáty pred prípadným vojenským útokom. V tomto duchu sa vyslovili viacerí predstavitelia ruskej federácie, vrátane generálov a veľvyslanca v OSN. Ruský veľvyslanec v Libanone Alexander Zasypkin Spojené štáty upozornil, že Rusko zostrelí všetky rakety vypálené na Sýriu.

Americký prezident Donald Trump na jeho slová odpovedal na sociálnej sieti Twitter.

„Rusko sľubuje, že zostrelí všetky strely v Sýrii. Pripravte sa Rusko, pretože prídu, pekné a nové a „chytré!“ Nemali by ste byť partneri s plynom zabíjajúcim zvieraťom (Bašárom Asadom, pozn. red.), ktorý zabije svojich ľudí a užíva si to!“

To vyvolalo ďalšiu reakciu Moskvy. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí sa na Facebooku Trumpa spýtala, či „majú tieto chytré rakety za cieľ zničiť v Sýrii dôkazy ohľadne skutočnej pravdy o chemickom útoku“ v meste Dúmá, ktoré stihla sýrska armáda práve v čase údajného chemického útoku oslobodiť z rúk rebelov.

(tom)

Foto zdroj: https://www.express.co.uk/news/world/944828/syria-attack-us-usa-russia-theresa-may-chemical-attack