Británia po Brexite umožní občanom EÚ cestovanie bez víz

Občanom Európskej únie bude po zavŕšení Brexitu povolené cestovať do Spojeného kráľovstva bez víz. Podľa médií sa však obmedzenia dotknú tých ľudí, ktorí budú chcieť v Británii pracovať.

Britský denník The Guardian napísal, že jeho zdroje v britskej vláde čiastočne potvrdili správy, podľa ktorých by štátni príslušníci Európskej únie mohli po odchode Veľkej Británie cestovať do krajiny bez víz.

Zdroj novinám zároveň poprel správy o údajnom zavedení stanoveného počtu povolení pre vysokokvalifikovaných pracovníkov z EÚ, ktorí majú záujem v Spojenom kráľovstve pracovať. Na základe týchto informácii však občania štátov Únie budú môcť zostať v krajine len na limitované obdobie, nakoľko vláda plánuje zaviesť nové imigračné obmedzenia pre tých, ktorí v Británii hľadajú prácu.

Spojené kráľovstvo uskutočnilo 23. júna 2016 referendum, v ktorom britskí občania vyjadrili vôľu Európsku úniu opustiť. Rokovania o Brexite medzi Londýnom a Bruselom sa odštartovali v júni tohto roku s tým, že ich ukončenie sa očakáva do konca marca roku 2019.

Práva občanov Spojeného kráľovstva v Európskej únii a štátnych príslušníkov krajín EÚ žijúcich vo Veľkej Británii sa stali jednou z hlavných sporných otázok pri rokovaniach medzi oboma stranami. Počiatočná ponuka Bruselu počítala s tým, že všetci občania Spojeného kráľovstva, ktorí majú svoje bydlisko v eurobloku, budú mať tie isté práva, ktorými v súčasnosti disponujú, vrátane slobody pohybu. V júni vláda v Londýne navrhla, aby obyvatelia Európskej Únie, ktorý bývajú na území Británie mohli v krajine požiadať o “trvalý pobyt“.

V júli tohto roku viaceré médiá informovali, že občania Veľkej Británie s trvalým pobytom v Európskej únii, by mohli o právo slobodného pohybu a cestovania medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom prísť, v prípade ak Londýn neposkytne rovnaké záruky obyvateľom eurobloku, ktorí bývajú na Britských ostrovoch.

 

Foto zdroj:http://www.trajekty.com/dfds.html

(tom)