Británia: Žiadne veľké platby za Brexit

Británia: Žiadne veľké platby za Brexit

Britský minister pre Brexit vyhlásil, že Spojené kráľovstvo nemá v rámci procesu svojho odchodu z Európskej únie v úmysle uskutočniť vysoké platby eurobloku.

Spojené kráľovstvo neplánuje uskutočniť “veľké platby Európskej únii ako súčasť tzv. rozvodového účtu. Uviedol to 3. septembra britský minister pre Brexit David Davis.

Britský denník Sunday Times v ten istý deň uverejnil článok o tom, že premiérka Theresa Mayová má v súvislosti s odchodom Spojeného kráľovstva z EÚ v záujme schváliť konečný účet za vystúpenie z bloku. Podľa zverejnených informácii ide u sumu vo výške 50 miliárd libier.

“V strednodobom až dlhodobom horizonte nebudeme platiť žiadne veľké platby,” povedal v reakcii pre BBC David Davis. Poznamenal, že aj keď éra veľkých platieb do Európskej únie sa blíži ku koncu”, Londýn bude aj naďalej vyčleňovať finančné prostriedky do rôznych oblastí, vrátane vesmírneho a jadrového výskumu.

“Sme krajinou, ktorá si plní svoje medzinárodné záväzky. Tie však nemusia byť úplne podľa práva, ale môžu to byť morálne a politické záväzky,” dodal minister.

Davis tiež vyjadril nesúhlas s hlavným vyjednávačom Európskej komisie pre otázky Brexitu – Michelom Barnierom, ktorý sa 31. augusta vyjadril, že v rozhovoroch s Londýnom – na záver tretieho kola formálnych rokovaní, nedošlo k “rozhodujúcemu” pokroku.

“V rámci rozhovorov postupujeme systematicky, britskou cestou – veľmi pragmatickým spôsobom. Samozrejme, že to Barnier považuje za ťažké a chce na nás vyvíjať tlak. To je hlavný dôvod jeho stanoviska na tlačovej konferencii. Myslím, že to vyzeralo trochu hlúpo, pretože boli záležitosti, ktoré sme dosiahli … Európska komisia sa stavia do hlúpej pozície, ak hovorí, že sa nič nedosiahlo,” vysvetlil David Davis.

Spojené kráľovstvo odštartovalo proces svojho odchodu z Európskej únie koncom marca 2017. Očakáva sa, že rokovania medzi Londýnom a Bruselom, ktoré sa zahájili 19. júna tohto roku, potrvajú do apríla 2019.

 

Foto zdroj: http://www.wired.co.uk/article/david-davis-interview-snoopers-charter

(tom)