Briti v tom majú jasno – za chemickým útokom v Sýrii stojí Asad. Rusko hovorí o jeho zinscenovaní

Briti v tom majú jasno – za chemickým útokom v Sýrii stojí Asad. Rusko hovorí o jeho zinscenovaní

Britská vláda na svojom mimoriadnom zasadnutí 12. apríla nazvala označila údajný chemický útok v sýrskom meste Dúmá za „šokujúci a barbarský čin“, ktorý bol pravdepodobne spáchaný Damaskom.

„Kabinet sa zhodol na tom, že Asadov režim má skúsenosti s používaním chemických zbraní a je veľmi pravdepodobné, že režim je zodpovedný za sobotňajší útok,“ uvádza sa v stanovisku Downing Street. Vláda v Londýna argumentuje podobnou rétorikou ako v prípade otravy Sergeja Skripaľa. Bez dôkazov.

Spojené kráľovstvo svojim postojom podporuje vojenské riešenie vzniknutej situácie.

„Kabinet sa zhodol na tom, že používanie chemických zbraní neostane bez odpovede. Vláda sa rozhodla podniknúť kroky na zmiernenie humanitárnej katastrofy s cieľom zabrániť ďalšiemu použitiu chemických zbraní Asadovým režimom,“ pokračuje sa vo vyhlásení.

Britská premiérka Theresa Mayová bude o ďalších krokoch diskutovať so svojimi spojencami, americkým prezidentom Donaldom Trumpom a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Londýn, Washington a Paríž sa svojim postojom prikláňajú k vojenskej intervencii v Sýrii.

Šéf Elyzejského paláca sa už vyjadril, že Francúzsko má dôkaz, že za chemickým útokom v meste Dúmá stojí sýrska vláda. Americký prezident hovoril v podobnom duchu a pohrozil Sýrii raketovým útokom. Najnovšie však svoju ostrú rétoriku zmiernil, keď povedal, že útok zo strany USA „môže nastať veľmi skoro, alebo sa vôbec neuskutoční“.

Rusko tvrdí, že útok bol zinscenovaný a žiada od Západu predložiť dôkazy, že za incident nesie zodpovednosť Sýria.

(tom)

Foto zdroj: https://www.reommark.com/2017/09/theresa-may-and-boris-johnson-face.html