Britský expremiér Brown tvrdí, že Američania pred inváziou do Iraku zavádzali vládu Spojeného kráľovstva

Britský expremiér Brown tvrdí, že Američania pred inváziou do Iraku zavádzali vládu Spojeného kráľovstva

Americká správa spochybňujúca veľkosť predpokladaných zásob zbraní hromadného ničenia v Iraku nebola pred vojenskou inváziou v tejto krajine v roku 2003 zdieľaná s britskou vládou. Vyhlásil to bývalý predseda britskej vlády Gordon Brown. Pripomíname, že do Iraku boli toho času vyslaní aj slovenskí vojaci.

Bývalý minister financií v labouristickej vláde Tonyho Blaira Vo svojich najnovších memoároch vyslovil domnienku, že Spojené štáty úmyselne odmietli sprístupniť tieto informácie. Ako ďalej dodal, má pocit, že Spojené kráľovstvo bolo v tejto otázke „oklamané“. Dôvodom bolo ospravedlniť americkú inváziu do Iraku a zatiahnuť do vojny aj Veľkú Britániu.

„Ak mám pravdu, že v rámci amerického systému bola vedomosť o neexistencii zbraní v Iraku, neboli sme len zavádzaní, ale aj oklamaní,“ napísal vo svojej knihe neskorší premiér Spojeného kráľovstva.

Brown uviedol, že pri chystanej invázii bol informovaný o tom, že spravodajské služby mali podrobné informácie o mieste, kde sa zbrane hromadného ničenia nachádzajú.

„Spomínam si, že vtedy som myslel, že je to skoro ako keby mi dali názov ulice a jej číslo, kde sa nachádzali,“ uvádza bývalý britský politik v knihe „Môj život, naše časy“.

Avšak správa, ktorú si v septembri 2002 nechal vypracovať vtedajší americký minister obrany Donald Rumsfeld, spochybnila tieto tvrdenia s tým, že spravodajské informácie boli založené na „analytických predpokladoch“. Správa Spojených štátov, ktorá vyvrátila informácie, že Irak je schopný vyrobiť zbrane hromadného ničenia, unikla na verejnosť minulý rok.

„Je prekvapujúce, že nikto z nás v britskej vláde nemal možnosť nazrieť do tejto správy. Teraz je však jasné s akým dôrazom správa spochybnila oficiálny názor,“ uviedol Gordon Brown.

S odvolaním sa na tvrdenie správy, že Irak nebol schopný svojimi raketami zacieliť britské základne na Cypre, Grécku a Turecku, ktorá bola v rozpore s informáciami o prítomnosti zbraní hromadného ničenia, Brown poukázal na Rumsfeldovu úlohu v zavádzaní vlády Spojeného kráľovstva.

Dodávame, že v roku 2003 vláda pod vedením jej vtedajšieho predsedu Mikuláša Dzurindu rozhodla o vyslaní jednotky radiačnej, chemickej a biologickej ochrany armády Slovenskej republiky. Dzurinda bol toho času hlasným podporovateľom tejto vojenskej invázie. Rovnako tomu bolo aj v roku 1999, keď NATO bombardovalo Srbsko. Vláda pod jeho vedením umožnila prelety lietadiel Severoatlantickej aliancie nad našim územím …

Foto zdroj: https://www.newstatesman.com/politics/june2017/2017/04/tim-farron-theresa-may-prisoner-ukip-wing-her-party?page=193

(tom)