Britský raketový torpédoborec si vztýčil tureckú zástavu a „nahliadol“ do Čierneho mora

Britský raketový torpédoborec si vztýčil tureckú zástavu a „nahliadol“ do Čierneho mora

Do Čierneho mora začiatkom februára vplávala ďalšia vojenská loď NATO. Tento raz to bol torpédoborec  ​​britského námorníctva „Duncan“. Britská loď vstúpila do čiernomorskej kotliny sprevádzaná tureckou fregatou Gaziantep a v súlade s medzinárodnou konvenciou pri prechádzaní cez  Bosporské a Dardanelské úžiny si vztýčila tureckú zástavu.

Britský „Duncan“ fakticky prišiel „nahradiť“ americký torpédoborec „​Carney“, ktorý sa zúčastnil na vojenských manévroch s ukrajinským námorníctvom a ešte predtým sa zastavil v prístave Odesa.
Torpédoborec „Duncan“ má na palube zbrane v podobe krídlatých rakiet „Tomahawk“. Dĺžka lode je 152,2 m, šírka – 21,4 m. Patrí k „rodine“ britských torpédoborcov „Daring“ – podľa názvu hlavnej lode. Rozsah navigácie je až 7 tisíc námorných míľ. Plná rýchlosť – 29 uzlov. Autonómia navigácie – 45 dní. Posádka je približne 200 ľudí.
Treba pripomenúť, že ide o druhú loď britského námorníctva, ktorá v posledných dňoch vstúpila do Čierneho mora. Pred týždňom zavítala do Čierneho mora prieskumná loď „Enterprise“ – jej oficiálny popis znie, že je to viacúčelová hydrografická loď…

(pal)

Foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:HMS_Daring-1.jpg