Britský súd nemá jednoznačné dôkazy o ruskej stope v prípade Skripaľovej otravy

Britský súd nemá jednoznačné dôkazy o ruskej stope v prípade Skripaľovej otravy

Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson 22. marca vyhlásil, že vedci v britskom laborátoriu Porton Down jednoznačne potvrdili, že látka, ktorou bol otrávený ruský špión Sergej Skripaľ, pochádza z Ruska a je známa ako A-234, alebo ľudový názov Novičok.

Britský súd v ten istý deň rozhodol o odobraní vzoriek krvi Skripaľa a jeho dcéry Júlie, ktoré budú odoslané na analýzu Organizácii pre zákaz chemických zbraní (OPCW).

Sudca David Basil Williams vo svojom rozsudku uvádza možné dôkazy chemického a biologického laboratória z Porton Down. Skonštatoval, že odobraté vzorky krvi Sergeja Skripaľa a Júlie Skripaľovej naznačujú, že boli vystavení nervovoparalytickej látke triedy Novičok, alebo podobnej zlúčenine.

Bývalý britský veľvyslanec v Uzbekistane Craig Murray vo svojom blogu napísal, že uvedené informácie nie sú jednoznačným dôkazom o prítomnosti Novičoku. Dodal tiež, že vedci v Porton Down nedokázali nájsť hodnoverný dôkaz o ruskej vine. Dôkazy poskytnuté na súde tak vyvolávajú pochybnosti týkajúce sa informácií, ktoré britská vláda poskytla nielen svojmu parlamentu, ale aj štátom Európskej únie, NATO, OSN a širokej verejnosti.

V rozsudku bola aj zmienka o súčasnom stave Sergeja Skripaľa a jeho dcéry. Neuvádza sa ňom však, kedy budú obaja v poriadku. Ošetrujúci lekár v tejto súvislosti uviedol, že následkom otravy nie je bývalý rusko-britský špión schopný komunikovať zmysluplným spôsobom.

Ako dodal sudca, je v najlepšom záujme oboch ruských občanov, aby svoje vzorky krvi poskytli Organizácii pre zákaz chemických zbraní …

Foto zdroj: https://www.americamagazine.org/politics-society/2018/03/22/cold-war-tensions-resurface-after-poisoning-russian-defector

(tom)