Bude mať Trnava ako prvá na Slovensku cyklovežu?

Trnavská radnica bude na druhý pokus hľadať dodávateľa automatického parkovacieho domu pre bicykle. Vlani verejné obstarávanie zrušila, pretože prišla iba jedna ponuka od záujemcu o dodanie cykloveže, ktorá zatiaľ nie je nikde na Slovensku. Na tento projekt získala Trnava nenávratný finančný príspevok z eurofondov vo výške 505 tisíc eur.

Automatický parkovací dom pre bicykle má byť viac ako desať metrov vysoká cykloveža s kapacitou 110 až 120 bicyklov. V prevádzke má byť 24 hodín denne, automatický má byť príjem, skladovanie i výdaj bicyklov. Mesto Trnava by sa na tomto projekte podieľalo sumou 26 tisíc eur.

„Ak sa nepodarí dodávateľa vybrať ani na druhý pokus, vedenie mesta sa bude usilovať získať súhlas na presun peňazí z eurofondov na budovanie cyklotrás, ktoré plánuje rozšíriť,“ vysvetľuje Pavol Tomašovič, hovorca Mestského úradu v Trnave.

S nápadom budovať cykloveže prišli ako prví v Európe Česi. Prvý parkovací dom pre bicykle postavili v Hradci Králové. Cykloveže neskôr pribudli v Přerove, v Pardubiciach a v Třinci a postupne sa nimi budú môcť pochváliť aj ďalšie mestá.

(lbr)

Foto: Lýdia Brabcová pre NN