Bude od januára na Slovensku fungovať eZdravie, alebo systém skolabuje?

Projekt sa začal realizovať v roku 2008 ako eHealth, neskôr sa premenoval na eZdravie. Od 1. januára 2018 by mal fungovať tak, že pacient príde do ambulancie, vloží svoj občiansky preukaz s čipom do čítačky, aby sa lekár mohol dostať k jeho zdravotným záznamom v elektronickej podobe. Lekár aj sestrička budú potrebovať elektronický preukaz zdravotníka.

Lenže – máloktorý pacient má občiansky preukaz s aktivovaným čipom a po posledných problémoch s nimi sa mnoho ľudí do nových občianskych ani nehrnie. Navyše zďaleka nie všetky sestry a lekári majú preukazy zdravotníka a čítačky, ďalším ešte neposlali PIN kód… Dopadne to tak, že v plnej čakárni budú nervózni a chorí pacienti a v ambulancii bezradný lekár s počítačom?

Rezort zdravotníctva pritom nepripúšťa, že by sa mal systém eZdravia spustiť neskôr. Elektronický zdravotnícky preukaz bude potrebovať viac ako 80-tisíc lekárov, sestier, zubárov, laborantov a lekárnikov. Vydáva ich Národné centrum zdravotníckych informácií, ktoré má doteraz nevybavených 51-tisíc žiadostí. Zákon za nepripojenie do systému dáva sankcie od dvesto do 25-tisíc eur, takže „palicu“ na zdravotníkov má. Ako však prinútiť pacienta k občianskemu preukazu s aktívnym čipom? Tým, že ho lekár nebude môcť ošetriť? Do 1. januára 2022 by mu mala stačiť kartička poistenca… a potom?

Foto zdroj: https://vzdravotnictve.sk/loz-vyzyva-ministerstvo-aby-posunulo-zavedenie-e-healthu-aktualizovane/

(iri)