Bude Slovensko jednou z najskorumpovanejších krajín sveta?

Ak bude stagnácia Slovenska v boji proti korupcii stagnovať ako za posledné roky a naopak, Rumunsko, Grécko či Taliansko sa budú doterajším tempom zlepšovať, ocitneme sa v roku 2020 medzi štyrmi najskorumpovanejšími krajinami EÚ.

V roku 2017 sa Slovensko umiestnilo na 54. mieste, čo je na rovnakom mieste ako rok predtým. Dosiahlo 50 bodov zo sto možných, je to o bod menej ako v rokoch 2015, 2016 a rovnako ako v roku 2014. Patrí tak podľa Transparency International k tretine krajín sveta, ktoré zaznamenali medziročné zhoršenie. V strednej Európe si najviac pohoršilo Maďarsko – spadlo o deväť priečok až na 66. miesto. Poľsko je na 36. mieste, Česká republika na 42.

Kľúčom k budúcemu zlepšeniu postavenia Slovenska v rebríčku vnímania korupcie je odpolitizovanie polície a prokuratúry, ukončenie straníckych nominácií do vedení kontrolných orgánov a štátnych firiem, ako aj jasnejšie vyvodzovanie zodpovednosti v prípade vážnych podozrení z korupcie. Ťažko sa však pohnúť vpred, keď po desiatich rokoch vyšetrovania tzv. nástenkového tendra (netransparentný obchod s emisnými kvótami) desať rokov po zločine  nebol odsúdený nik so zadávateľov, a tým nebola preukázaná ani korupcia…

(iri)

Foto zdroj: http://www.korupcia.sk/kauzy/korupcia/50-sk-korupcia