Bývalý minister obrany USA varoval pred dôsledkami zlých rusko-amerických vzťahov

Bývalý americký minister obrany William Perry vyhlásil, že vzťahy medzi Spojenými štátmi a Ruskom sa dostali do štádia “novej studenej vojny”. Varoval zároveň, že súčasné globálne podmienky by mohli viesť k jadrovému konfliktu. Na medzinárodnom fóre o prevencii jadrovej katastrofy dal Perry súčasnú situáciu do súvislosti s kubánskou raketovú krízou.

V rámci Luxemburského fóra o prevencii jadrovej katastrofy, ktoré sa konalo v Paríži 9. októbra, spomenul bývalý šéf Pentagonu časy, keď počas studenej vojny mohlo ľudské zlyhanie alebo chyba prístrojov vyvolať jadrový konflikt.

“Začíname s novou studenou vojnou s najhorším možným dôsledkom jadrovej vojny medzi Spojenými štátmi a Ruskom. Vzťahy medzi USA a Ruskou federáciou sú dnes porovnateľné s temnými dňami počas studenej vojny. Ako sme to mohli dopustiť?” spýtal sa na konferencii americký exminister obrany.

Perry taktiež varoval, že eskalácia súčasnej globálnej situácie by mohla mať vážne následky v priebehu niekoľkých hodín. Konkrétne spomenul možnosť eskalácie medzi Spojenými štátmi a Ruskom, Indiou a Pakistanom alebo Severnou a Južnou Kóreou.

“Mohli by sme tým dosiahnuť rovnaký počet obetí ako počas obdobia druhej svetovej vojny. Len s tým rozdielom, že namiesto šiestich rokov by to trvalo šesť hodín,” vyhlásil bývalý politik.

Medzinárodné luxemburské fórum o prevencii jadrovej katastrofy sa zameriava na analýzu hrozieb šírenia jadrových zbraní a na prípravu návrhov a odporúčaní týkajúcich sa ďalších spôsobov na znižovanie jadrových zbraní.

William Perry bol v rokoch 1994 až 1997 počas prezidentovania Billa Clintona americkým ministrom obrany. V čase jeho ministrovania bola predstavená stratégia Severoatlantickej aliancie pod názvom Partnersto pre mier, ktorá bola v podstate iniciátorom súčasného rozširovania NATO. Slovenská republika bola medzi prvými štátmi, ktoré v roku 1994 podpísali Rámcový dokument a pripojili sa k tejto iniciatíve.

Foto zdroj: https://pt.wikipedia.org/wiki/William_Perry

(tom)