Celeste Buckingham: Na viedenskom letisku sa teším, že o hodinu budem doma v Bratislave

Celeste Buckingham: Na viedenskom letisku sa teším, že o hodinu budem doma v Bratislave

Mladá dáma, ktorá svojím spevom riadne múti slovenskú hudobnú hladinu sa narodila vo Švajčiarsku, ale jej korene sú iránsko-ruské. Otec sa narodil v Chicagu, matka v Teheráne, po Švajčiarsku, kde sa narodila rodičom Celeste, pobudla rodina na Aljaške. Tam sa narodila mladšia sestra Camel. Potom dostal otec ako lekár miesto na Slovensku a to si načisto opantalo Celeste. Má slovenské občianstvo, zaujíma ju slovenská politika, slovenské problémy a všetko, čo s našou krajinou súvisí.

Nedávno ste sa stali držiteľkou Krištáľového krídla, naozaj ste nečakali ocenenie a jedinou vašou túžbou bolo mať prajný úsmev, ak vyhrá kolegyňa?
Moja  ďakovná reč bola mierne nadsadená, mám rada humor, ale pravdou je, že by som to ktorejkoľvek speváčke dopriala. Nikdy som v sebe nemala žiarlivostné sklony, dokonca moji bývalí frajeri sa rozčuľovali, že som sa nevypytovala, kde bol a  s kým bol. Keď ma niekto chce klamať, oklame aj keď sa nepýtam. Nominovaná som bola už druhý rok, minulý rok som hudobne bola veľmi aktívna, ale naozaj som to nečakala. O to väčšia je radosť. Priala som to obom mojim nominovaným konkurentkám, majú za sebou kus práce ako Sisa Michalidesová rovnako aj Mária Čírová..

Vyskytli sa polemiky, prečo práve Celeste, keď ani nespieva po slovensky?

S týmto sa stretávam od začiatku mojej kariéry a rozumiem tomu. Predsa však – tá cena ako aj iné, nie je len o mne a moja. Som len tvárou  roboty, ktorá na Slovensku funguje už sedem rokov. Ale sú to slovenskí muzikanti, slovenskí manažéri, slovenská promo agentúra, hlavne slovenskí fanúšikovia, vďaka ktorým tu existujem. Som cudzinka, ktorá vyrastala na Slovensku, môj hlavný jazyk, v ktorom sa prezentujem, je angličtina, ale cena patrí všetkým okolo mňa. Môj slovenský producent Martin Šrámek stojí za mojimi pesničkami, vymyslel so mnou môj hit RUN RUN RUN ako i duet s Majkom Spiritom. Do sveta som sa dostala aj vďaka angličtine, ktorá je svetovým jazykom. Jazyk je iný, ale spievať ma ušili slovenské učiteľky, takže táto debata by bola na dlho.

Celeste Buckingham – RUN RUN RUN

https://www.youtube.com/watch?v=V8CQjV8vXJE

Takže máte ambície spievať aj po slovensky?

Už som si to „okoštovala“ niekoľkokrát, Katarzia mi napísala text pre pesničku k filmu Láska na vlásku, užila som si to. Minulý rok som spolupracovala s Kalim a Peter Panom, kde som mala dokonca autorský podiel po slovensky. Aj keď je pravda, že to bolo pre mňa vystrašujúce, trochu som sa slovenčiny bála, čo je aj nepochopiteľné, pretože naozaj denno-denne hovorím po slovensky, píšem, mám pred slovenčinou rešpekt, ale fanúšikovia to prijali a čo viac si môžem priať? V nedeľu vyjde nový klip – duet s českou kapelou Slza, oni po  česky, ja po slovensky, tak sa teším na ohlasy.

Vyrastali ste na Slovensku, lebo rodičia, hlavne otec tu mal prácu, teraz má prácu inde a vy ste ostali, prečo ste si vybrali Slovensko?

Ono si vybralo mňa. Ako dieťa som nemala na výber, aj som odišla do Ameriky. Ale nebola som šťastná, nemám za potreby byť slávna, bohatá, ale súčasťou mňa sú moji fanúšikovia, práca, ktorú milujem a tu mám pocit domova. Už na viedenskom letisku prežívam obrovské emócie, v duchu si hovorím, kľud, sú tu ľudia, ovládaj sa a ja by som najradšej kričala od radosti, že o hodinu som doma.

Majk Spirit a Celeste – Ja a Ty

https://www.youtube.com/watch?v=mfCREcr4CHY

Ako to uvítali rodičia, že ste sa osamostatnili a ostali na Slovensku?

Boli zvyknutí, že som chodila hore-dolu, nebol to pre nich žiaden šok. Technológie na dennú komunikáciu sú dnes vynikajúce, takže sme neustále v kontakte, akurát nie sme celkom pri sebe. Moji rodičia rešpektovali moje túžby, aj sestra je už preč, teraz je mamka na Slovensku so mnou, ale zase sa vidíme dosť často.

Vy aj študujete na Slovensku?
Tento rok som si práve dala pauzu, ale študujem biznis a psychológiu, pretože psychológia je použiteľná vo všetkých povolaniach a na celom svete. Zatiaľ sa mi darí ako speváčke, keď ma fanúšikovia vykopnú, budem mať niečo v zálohe. Myslím, že v blízkej budúcnosti nehrozí a tento rok plánujem aj viac produkcie v slovenčine.

(olv)

Foto: Anna Olvecká pre NN