Ceny palív rastú, je to výsledok špekulácií veľkých hráčov na trhu

Ceny palív rastú, je to výsledok špekulácií veľkých hráčov na trhu

Dotýka sa to každého. Ceny palív sa zvyšujú a tento trend bude pokračovať. V lete stál barel ropy 45 dolárov, momentálne sa vyšplhal na viac ako 55 dolárov. Môže za to súhra viacerých faktorov, okrem špekulácií veľkých hráčov aj hurikány – Harvey cenu ropy znižoval, pričom Irma naopak – zvyšovala cenu čierneho zlata.

Ropa pokračuje v raste cien nezmeneným tempom a tým sa zvyšuje aj cena palív. Musíme sa pripraviť na to, že zdražovať sa bude aj naďalej a počas Vianoc budeme tankovať ešte drahšie. Nafta zlomila polročný rekord od mája.

Podľa analytika Kamila Borosa aj minulý týždeň boli pre takýto vývoj očakávania, že kartel OPEC na svojom novembrovom zasadnutí predĺži ťažobné kvóty. Aktuálne je ťažba obmedzená dohodou na 32,5 milióna barelov denne a jej platnosť sa končí v máji budúceho roka, na trhoch sa hovorí, že by jej platnosť mohla byť predĺžená do konca budúceho roka. Pri stagnácii ťažby v kombinácii s rastúcim dopytom by mohol dopyt prvýkrát po rokoch prevýšiť nad ponukou. Rozhodne o tom ťažba v USA, ktorá pokračuje v raste a minulý týždeň poskočila o 50 tisíc barelov denne, ani to však nezabrzdilo rastu cien.

No a najvyššie ceny pohonných hmôt na Slovensku spomedzi všetkých okolitých krajín sú kapitolka sama osebe. Jedna vláda, ktorá je tu už tretíkrát, pred svojím prvým pontifikátom sľubovala zníženie spotrebnej dane na palivá… Ani na tretí raz to však akosi nevyšlo, stále je najvyššia v stredoeurópskom regióne.

Foto zdroj: http://www.thaiembassy.cz/news-detail.php?id=13&item=462

(iri)