České voľby: Piráti a Okamurovci získavajú v prieskumoch na popularite

České voľby: Piráti a Okamurovci získavajú v prieskumoch na popularite

Najnovší prieskum verejnej mienky pred nadchádzajúcim parlamentnými voľbami u našich západných susedov hovorí, že českí voliči sa začínajú čoraz viac prikláňať k euroskeptickým a antiglobalistickým stranám. Protiimigračná strana Sloboda a priama demokracia (SPD) by spoločne s Pirátmi, ktorí bojujú proti globalizácii mohli dohromady vo voľbách získať 17 percent hlasov.

Agentúra STEM/MARK vykonala medzi 28. septembrom a 2. októbrom pre denník Mladá fronta DNES prieskum verejnej mienky. Favoritom blížiacich sa volieb v Českej republike je podľa zistení hnutie ANO českého miliardára slovenského pôvodu Andreja Babiša. Podporu mu v prieskume vyjadrilo 27,7 percenta opýtaných. O druhé miesto sa delia komunisti (KSČM) a sociálny demokrati (ČSSD), ktorým dôveru vyjadrilo 11,9 resp. 11,7 dotázaných.

Zistenia agentúry STEM/MARK potvrdzujú vzostupnú popularitu euroskeptickej strane Tomia Okamuru a českých Pirátov, ktorých agenda je zameraná proti narastajúcej globalizácii. Okamurovu Slobodu a priamu demokraciu by volilo 9,2 percenta občanov Českej republiky. Hlas Pirátom by odovzdalo 7,4 percent voličov.

Niekdajšia najsilnejšia politická strana ODS, ktorú pred takmer 25. rokmi zakladal bývalý český prezident Václav Klaus by získala 7,5 percent hlasov. Za občianskymi demokratmi sa so 6,7 percentami umiestnila TOP09, ktorej predsedá bývalý minister financií Miroslav Kalousek. Do českej poslaneckej Snemovne by sa s 5,8 percentami dostali aj kresťanskí demokrati KDU-ČSL.

Predseda SPD Tomio Okamura sa v rozhovore pre ČTK vyjadril, že jeho strana je ochotná viesť po voľbách rozhovory s každým, kto príjme jej program. Problematickú však označil možnosť, keby nová vláda hnutia ANO bola vedená Andrejom Babišom. Dôvodom je podľa neho fakt, že lídra ANO zbavil poslaneckej imunity český parlament. O povolebnej spolupráci by Okamura nechcel rokovať s politikmi, ktorých považuje za nedôveryhodných. Medzi nich zaradil šéfa TOP09 Kalouska a súčasného predsedu vlády Bohuslava Sobotku (ČSSD). Tomio Okamura v roku 2016 vyhlásil, že Česká republika by mala uskutočniť tzv. Czexit. Tento termín reflektuje vzostupnú tendenciu v náladách viacerých členských štátov EÚ so zámerom vystúpiť z Únie.

Protiglobalistické hnutie Piráti môže taktiež v povolebnom vývoji zamiešať karty na českej politickej scéne. Piráti vo svojom volebnom programe zdôrazňujú úmysel demokratizovať Európsku úniu. V politických záležitostiach však chcú, aby o nich rozhodoval Európsky parlament. Dôraz tiež dávajú predovšetkým na spoluprácu so susednými štátmi. Odmietajú, aby na presadzovanie geopolitických cieľov boli armádami využívaní žoldnieri a neoznačení bojovníci.

Voľby v Českej republike sa budú konať 20. a 21. októbra 2017.

Foto zdroj: https://www.lidovky.cz/foto.aspx?r=ln_domov&foto1=KYS4ebf8e_debata.jpg

(tom)