Českí aktivisti chcú zakázať Alexandrovcov

Českí aktivisti chcú zakázať Alexandrovcov

V liste českému ministrovi zahraničných vecí Ľubomírovi Zaorálkovi žiadajú členovia aktivistickej skupiny Občanský budíček zrušenie nadchádzajúceho turné ruského hudobného telesa Alexandrovci v Českej republike.

Občanský budíček je podľa oficiálnej stránky organizácie neformálnou platformou občianskych iniciatív. Ako uvádzajú, ich snahou je upozorňovať na osobnú spoluzodpovednosť každého človeka za stav a vývoj spoločenskej a politickej situácie.

Aktivisti sa podľa agentúry Sputnik domnievajú, že súbor nie je umelecký útvar. Hudobný zbor totiž označujú ako propagandu, ktorá oslavuje sovietsku a ruskú armádu, ako aj zahraničnú politiku Ruska. Tá ma byť podľa Občanského budíčka zodpovedná za všetko, vrátane okupácie Československa v roku 1968.

“Nechcem svojím komentárom popularizovať túto žiadosť. Poviem len, že po leteckej katastrofe nad Čiernym morom, kedy zahynulo mnoho popredných umelcov súboru, požadovať, aby ostatným boli zrušené víza, sa vôbec nezlučuje s kresťanstvom,” povedal Sputniku stály moderátor koncertov Alexandrovcov v Českej republike, spevák Jiří Klapka.

Túto iniciatívu označil Klapka, ako pokus o zviditeľnenie sa. Spevák v tejto súvislosti zdôraznil, že umenie a politika sú dve odlišné veci. Navyše, ako pripomenul, fakt že vstupenky na vystúpenia Alexandrovcov sú vypredané, o niečom svedčí.

Alexandrovci otvoria svoje turné v máji tohto roku. Koncerty budú mať v Zlíne, v Ostrave, v Brne a v Prahe. Majú tiež vystupovať v Hradci Králové a v Českých Budějoviciach. Počas vystúpenia ich bude sprevádzať francúzska elektroswingová skupina Gypsy Forever, ktorá sa preslávila svojim hitom “Bamboleo”.

Z Českej republiky sa teleso presunie na Slovensko, kde odohrá desať koncertov v deviatich mestách.

Na otázku, či nová zostava armádneho súboru po nedávnej leteckej katastrofe v Čiernom mori bude mať vplyv na alexandrovský štýl, Klapka uviedol: “Mal som možnosť sa presvedčiť, že noví umelci kolektívu sú dôstojnými nasledovníkmi tých 64 ľudí, ktorí tragicky zahynuli 25. decembra počas leteckej katastrofy nad Čiernym morom.”

Členovia zboru na palube lietadla Tu-154 ruského ministerstva obrany cestovali v decembri 2016 z Moskvy do Sýrie. Tam mali v pláne uskutočniť predstavenie pre ruských vojakov, ktorí sa zúčastňujú na sýrskom území boja proti terorizmu. Armádny stroj havaroval krátko po tankovaní a odlete z juhoruského mesta Adler v blízkosti Soči. Spomedzi 92 ľudí prítomných na palube bolo deväť novinárov, šéfka charitatívnej organizácie a dvaja federálni štátni úradníci. Leteckú katastrofu nikto neprežil.

Foto zdroj:https://magazin.aktualne.cz/obrazem/fotky-alexandrovci-prezili-rozpad-sssr-v-praze-byli-poprve-v/r~5b5c6744ca8f11e6a78c002590604f2e/r~b8de5e28ca8e11e6805e002590604f2e/?redirected=1493154457

(tom)