Česko zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 4,1

V regióne Chebska, nachádzajúcom sa v najzápadnejšej časti Čiech a priľahlom pohraničí Nemecka, zaznamenali v pondelok neskoro večer zemetrasenie, ktoré malo podľa Európskeho stredomorského seizmologického centra (EMSC) magnitúdu 4,1 a jeho hypocentrum sa nachádzalo pri obci Hazlov dva kilometre pod povrchom. Uviedol to Český rozhlas na svojej stránke iRozhlas.cz.

Podľa agentúry DPA išlo o najsilnejší otras od 10. mája. Nahromadená energia sa totiž v Chebsku neuvoľňuje vo forme jednorazových ničivých otrasov, ale formou zemetrasných rojov. Vďaka tomu sa uvoľní postupne a bez významnejších následkov, píše iRozhlas.cz.

Podľa príspevkov na sociálnych sieťach otrasy cítili aj obyvatelia Karlových Varov, ktoré sú od miesta pravidelných zemetrasných rojov vzdialené vzdušnou čiarou okolo 30-40 kilometrov.

Ďalších obyvateľov regiónu zemetrasenie a hlboké dunenie prebudilo. Chvenie pocítili dokonca aj niektorí obyvatelia Prahy a okresov Most a Pardubice. Obyvatelia popisujú zemetrasenia ako keď kamión prechádza po hrboľatej ceste pri Vašom dome. 

Seizmológovia nevedia povedať, kedy séria otrasov skončí. Otrasy môžu trvať aj niekoľko dní a nevylučujú, že v sérii zemetrasení sa vyskytne aj silnejšie zemetrasenie, kedy sa uvoľní väčšia časť nahromadenej energie.

Zemetrasenia v oblasti Chebu nie sú výnimočné. Oblasť leží v zóne vysokej seizmickej aktivity. Zemetrasný roj na Chebsku trval pred niekoľkými rokmi aj pol roka. Naposledy zasiahlo silnejšie zemetrasenie západ Čiech počas minuloročného leta. Silnejšie zemetrasenie zaznamenali pred štyrmi rokmi (v roku 2014)  s magnitúdou 4,3, kedy padali komíny a praskali steny.

Najsilnejšie otrasy sa v Chebsku vyskytli na prelome rokov 1985 a 1986, keď dosiahli silu 4,6 stupňa.

Foto zdroj: https://www.meditip.lat/vida-saludable/triangulo-de-vida/