Čím menší úver, tým drahšie peniaze

Čím menší úver, tým drahšie peniaze

V predvianočnom období, keď ľudia majú pocit, že pod stromčekom musí byť niečo výnimočné, aby si mohli urobiť radosť, podliehajú lacnej reklame na drahé úvery. Neraz sa kvôli darčekom zadlžia a o niekoľko týždňov či mesiacov príde trpké vytriezvenie – niekedy až také, že úplne pokazí radosť z Vianoc.

Najdrahšie sú práve najnižšie úvery – čím menší si zoberiete, tým viac zaň zaplatíte. Banky majú totiž s malou pôžičkou podobné režijné náklady ako pri veľkom úvere a tie si zarátavajú do vyššej úrokovej sadzby alebo iných poplatkov. Klient si priplatí aj za to, že malé úvery sú bankami považované za rizikovejšie.

Najnižšie úroky sú pri hypotékach, nie každý si však môže kúpiť pod stromček domček či byt. Za druhé najlacnejšie možno považovať pôžičky prostredníctvom kreditných kariet, tam však treba dávať pozor na čas prečerpania – dlhodobo riešiť finančné problémy by potom mohlo vyjsť draho, okrem vysokých úrokov by sa zarátali aj sankcie z omeškania.

Ak nakupujete na splátky, beriete si vlastne spotrebný úver, ale u nebankovky, predajcovia totiž spolupracujú so splátkovými firmami, ktoré sľubujú rýchle vybavenie úveru priamo v predajni, nízke splátky, dopravu zadarmo. Väčšinou sú úroky od 10 do 20 percent ročne, pri meškaní sa pripočítavajú sankčné úroky a treba prirátať aj rôzne poplatky za spracovanie úveru.

Naozaj stojí za zváženie, či si naozaj nedať pod stromček to, čo nestojí nič  a je to pritom to najdrahšie. Vzájomnú lásku a úctu, teplo domova… a k tomu možno ponožky a papuče.

Foto zdroj: http://obrazky.vychytane.sk/p/14981/kopa-darcekov-pod-stromcekom.html

(iri)