Čína je hladná po ruskom plyne

Čína je hladná po ruskom plyne

Peking sa z dôvodu extrémneho nedostatku vlastných rezerv bude snažiť zvýšiť nákup plynu z Ruska a ďalších štátov. Vyhlásil to He Lifeng, ktorý je predsedom čínskeho štátneho výboru pre rozvoj a reformy. „Čo sa týka dodávok plynu, budeme ich zabezpečovať s pomocou susedných krajín. Ide predovšetkým o Rusko, stredoázijské krajiny a štáty ázijsko-tichomorskej oblasti,“ zdôraznil čínsky predstaviteľ s tým, že najslabším článkom v rámci energetickej politiky jeho krajiny sú rezervy plynu.

Čína má podľa Lifenga v súčasnosti záujem urýchliť výstavbu zariadení na skladovanie plynu v mestách. Snahou krajiny je zabezpečiť kapacity na nepretržitú dodávku zemného plynu počas obdobia 10 dní.

Šéf výboru pre rozvoj a reformy v tejto súvislosti poznamenal, že zo všetkých čínskych miest má momentálne najvyššie zásoby zemného plynu Šanghaj. Vysvetlil tiež, že bez doplnenia zásob z hlavného mesta Peking, by však Šanghaj dokázal pokryť požiadavky na dodávky plynu iba na obdobie približne 10 dní.

V roku 2017 objem plynu dodaného do Číny predstavoval 237 miliárd kubických metrov, čo je o 14 percent viac ako rok pred tým.

„Po prvýkrát od založenia Čínskej ľudovej republiky sme zaznamenali taký výrazný nárast – to znamená, že budeme musieť zabezpečiť energetickú bezpečnosť kvôli rastúcej požiadavke v objeme dodávok plynu, berúc do úvahy nové predpoklady,“ dodal.

Pripomíname, že Čína je momentálne druhým najväčším dovozcom zemného plynu vo svete. Analytici predpokladajú, že do roku 2014 bude spotreba plynu v Číne predstavovať štvrtinu celkovej spotreby tejto suroviny na planéte.

Foto zdroj: https://www.lngworldnews.com/first-section-of-phase-ii-kazakhstan-china-gas-pipeline-becomes-operational/

(tom)