Čínu a Rusko tlak Západu na obe krajiny zbližuje

Obchodné napätie medzi Čínou a Spojenými štátmi, ako aj vyhostenie ruských diplomatov zo západných štátov môže viesť Moskvu a Peking k vytvoreniu užších väzieb, domnievajú sa čínski analytici.

„Čína a Rusko rozvíjajú užšie vzťahy nielen kvôli predchádzajúcej dobrej spolupráci, ale aj kvôli zmenám v medzinárodnom prostredí. Západné krajiny podliehajú politickému tlaku na Rusko a USA provokujú Čínu do obchodnej vojny,“ povedal profesor ruských štúdií na Čínskej univerzite zahraničných vzťahov Gao Fei.

Peking 4. apríla oznámil, že na 106 amerických výrobkov uvalí 25-percentnú dovoznú prirážku, ako odpoveď na americké clo pre čínske produkty.

Profesor Gao v tejto súvislosti vyhlásil, že Čína nepovažuje žiadnu krajinu za svojho nepriateľa a dodal, že Peking a Moskva musia spolupracovať na riešení komplikovaných medzinárodných situácií.

„Budúca spolupráca sa môže viac zamerať na zlepšenie zraniteľných oblastí v rámci spolupráce, najmä čo sa týka obchodných vzťahov,“ dodal čínsky akademik.

Na návštevu Moskvy pricestoval 3. apríla čínsky minister obrany Wei Fenghe, ktorý počas rozhovoru so svojim ruským náprotivkom Sergejom Šojgu vyjadril silnú podporu Rusku.

„Čínska strana prišla predovšetkým pre to, aby si boli Američania vedomí úzkych väzieb medzi ruskými a čínskymi ozbrojenými silami,“ vyhlásil Wei.

Čína a Rusko v rámci riešenia ekonomických opatrení, ktoré vyplývajú zo súčasnej situácie vo svete pristupujú odlišným spôsobom. Expert na rusko-čínske vzťahy z Čínskej akadémie sociálnych vied Sun Zhuangzhi vysvetlil, že zatiaľčo „Čína prijala v reakcii na americké dovozná clá protiopatrenia, Rusko sa zachovalo zdržanlivo, aby si udržalo úzke ekonomické väzby s niektorými západnými krajinami“.

(tom)

Foto zdroj: https://www.wsj.com/articles/wyne-the-limits-of-china-russia-cooperation-1400776434