Členovia Afd prišli do Sýrie osobne zhodnotiť tamojšiu situáciu

Skupina poslancov euroskeptickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) pricestovala do Damasku, aby sami mohli zhodnotiť situáciu v krajine. Politici chcú taktiež zistiť, či sa sýrski utečenci budú môcť vrátiť z Nemecka späť domov.

Nemecká delegácia ma počas siedmych dní navštíviť okrem sýrskej metropoly aj mestá Homs a Aleppo.

„Poznatky, ktoré získajú poslanci im umožnia racionálne posúdiť situáciu v Sýrii vzhľadom na prebiehajúcu diskusie možného statusu ako bezpečnej krajiny, ale aj ohľadne rozhodnutia o repatriácii neúspešných žiadateľov o azyl,“ uviedla skupina v spoločnom vyhlásení, ktoré pred svojím odchodom zverejnila na Facebooku.

Alternatíva pre Nemecko využila utečeneckú krízu v rámci svojej antimigračnej politiky. Politici z AfD dlhodobo kritizujú nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú za politiku otvorených dverí, ktorá mala za následok príchod masívneho množstva utečencov. V septembrových parlamentných voľbách získala strana tretí najvyšší počet hlasov nemeckých voličov.

S iniciatívou vyhlásiť Sýriu za bezpečnú krajinu prišli poslanci za AfD v novembri minulého roku. Rovnako vyzvali nemeckú vládu, aby so sýrskym prezidentom Bašárom Asadom uzavrela dohodu, ktorej obsahom by bol možný návrat sýrskych utečencov späť do krajiny. Návrh však poslanci nemeckého Bundestagu zamietli a členov Alternatívy pre Nemecko obvinili z cynizmu.

Oveľa väčším cynizmom je však zbombardovať a destabilizovať suverénne štáty a následne si vpustiť do Európy masu migrantov.

Foto zdroj: https://germany.liveuamap.com/en/2018/7-march-far-right-afd-mps-shake-hands-with-syrian-cleric

(tom)