Čo robia úrady práce, sociálnych vecí a rodiny pre ľudí?

Čo robia úrady práce, sociálnych vecí a rodiny pre ľudí, ktorí sa ocitnú v pozícii nezamestnaných? Okrem registrácie a povinného dostavovania sa nezamestnaných na vopred určený dátum sa zdá, že slovenské úrady tohto typu nerobia už nič. Nijaká pomoc či rada, čo majú ľudia, ktorým bola finančná podpora v nezamestnanosti zamietnutá či po 6 mesiacoch (v mnohých prípadoch po 4) skončila, robiť. Na čo majú nárok, ako postupovať. Z čoho majú žiť?

Vyzerá to tak, že slovenské úrady to nezaujíma, ba dokonca akoby „tieto poznatky schválne (?) držali v tajnosti“, len aby ušetrili výdavky štátu na tých, ktorí nemajú nijaký príjem. Namiesto toho ich tieto úrady tlačia do predajov ich osobných vecí, ani len hmotnú núdzu (smiešna suma 61,60 eur) nemôže dostať každý. V Bratislave nezamestnaní majú umožnený aspoň zdarma prístup k internetu za účelom hľadania práce, ale takáto „vymoženosť“ inde nie je.  Bežná prax je dostať slovnú facku už pri vstupe do dverí: „Ako to vyzerá u vás s prácou?“ Úradníčka ukáže na kopu drobno popísaných papierov s ponúkanými pracovnými miestami. Máte tak minútu až dve si ich prelistovať, lebo už volá ďalšieho. Nenájdete, odchádzate…

Najviac ponúk práce je na vysokozdvižný vozík, pre vodičov, rôznych remeselníkov, čašníkov, kuchárov či pomocné sily. Pre vysokoškolákov mizivé percento, ak áno, sú to oblasti IT, bankovníctvo, personalistika, ojedinele technické smery, humánne vedy takmer nulové. Takže asi neplatí celkom to, že s vysokou školu si skôr nájdete prácu… Vo väčšine regiónov určite nie.

Nemala by byť v pracovnej náplni zamestnancov ÚPSVaR-u aj pomoc pri hľadaní práce? Ale veď to tak vraj aj je, len sa to nie vždy prejavuje! V niektorých krajinách sú to práve zamestnanci podobných úradov, ktorí vykazujú iniciatívu pri zháňaní práce pre svojich klientov. Nie sú slovenskí nezamestnaní tiež klientmi? Nemali by byť tieto úrady v prvom rade službou, nie vyhadzovačom pre ľudí? Nekopírujú tieto úrady náhodou správanie sa samotného štátu prostredníctvom jeho predstaviteľov voči občanom? Vraj je u nás prebytok pracovných ponúk a nemá kto pracovať. To nie že znie ako zlý žart, to je krutá brutalita štátu voči veľkej skupine vlastného obyvateľstva. Prísť o prácu je zlé, ale hľadať si novú by nemalo byť ponižujúce!

Foto zdroj: plus.google.com/+TJLegalPre%C5%A1ov

(kat)