Cvičenia Severoatlantickej aliancie DRAGON-17 sa začali. Zúčastňuje sa ich aj Slovensko

Cvičenia Severoatlantickej aliancie DRAGON-17 sa začali. Zúčastňuje sa ich aj Slovensko

Len niekoľko kilometrov severne od poľskej metropoly, sa vo výcvikovom priestore v dedinke Zegrze začali vojenské cvičenia Severoatlantickej aliancie pod názvom DRAGON-17. Manévrov sa zúčastňuje približne 17-tisíc vojakov a asi 3500 armádnych vozidiel.

Na vojnových hrách, ktoré sa u našich severných susedov uskutočňujú od 20. do 29. septembra, participujú okrem poľských jednotiek aj armády ďalších členských štátov NATO. Do cvičení bola zatiahnutá aj Slovenská republika. Prítomné sú aj armády Spojených štátov, Litvy, Lotyšska, Veľkej Británie, Nemecka, Talianska, Rumunska a Bulharska. Zapojili sa však do nich aj armády Gruzínska a Ukrajiny. Tbilisi a Kyjev majú totiž záujem stať sa členmi vojenskej Aliancie.

“Na týchto cvičeniach sa zúčastnia všetky zložky ozbrojených síl. V rámci nich sa bude trénovať koordinácia a spolupráca medzi námorníctvom a vzdušnými silami. Pozemné vojenské jednotky, ktoré sa po prvýkrát zúčastnia cvičení, sa budú zameriavať na obranu vzletových a pristávacích dráh. Zároveň budú slúžiť ako podpora iným jednotkám,” vyhlásil pred novinármi poľský minister obrany Michal Dworczyk.

Cvičenia DRAGON-17 začali v posledný deň obdobných manévrov, ktoré prebiehali od 14. do 20. septembra na území Ruska a Bieloruska. Strategických cvičení Západ 2017, sa zúčastňuje približne 12 700 vojakov z oboch štátov. Ich cieľom je simulovať podmienky boja so simulovaným nepriateľom. Podľa ruských predstaviteľov ide o obranné a protiteroristické cvičenia. Národné Noviny zverejnili k tejto téme článok tu.

Poľským vojenským cvičeniam predchádzal presun armádnej techniky cez územie viacerých európskych štátov, vrátane Slovenska. Hovorkyňa Ministerstva obrany (MO SR) Danka Capáková v tejto súvislosti 9. septembra uviedla, že po slovenských cestách sa bude presúvať 52 vojenských konvojov.

“Transporty súvisia prevažne s cvičeniami Dragon-17 a Toxic Valley,” spresnila hovorkyňa. Pri tejto príležitosti sa presúvalo aj väčšie množstvo techniky Ozbrojených síl (OS) SR. “Predovšetkým na trase Martin – Centrum výcviku Lešť, Nitra – Sliač, Centrum výcviku Lešť – Rožňava,” vyhlásila Capáková.

Národné Noviny si dovoľujú vyjadriť nesúhlas veľkej časti slovenskej populácie, ktorá nesúhlasí s tým, aby sa do vojnových hier NATO a ich agresívnej povahy zapájali aj slovenskí vojaci. Zdôrazňujeme, že súčasná situácia vo svete si vo zvýšenej miere vyžaduje kladenie dôrazu na znižovanie napätia a mierové spolunažívanie medzi všetkými štátmi sveta …

Foto zdroj: https://sputniknews.com/europe/201709201057549204-dragon-drills-poland/

(tom)