Dá sa na niečom cez tieto Vianoce aj ušetriť?

Maslo zdraželo o v priemere takmer o 60 percent, paradajky o necelých 40 a kiwi vyše 35 percent. Jablká oproti minulému roku zdraželi o viac ako štvrtinu. Analytici Poštovej banky prisudzujú zdražovanie rastu cien agrokomodít na svetových trhoch, nedostatku masla a mliečnych výrobkov či vajec, ale aj silnejšej kúpyschopnosti obyvateľstva.

Zoznam potravín, ktoré zdraželi, pokračujú karfiolom, bravčovým karé s kosťou, smotanou na šľahanie, na zozname sú ak pomaranče, petržlen, paprika aj biela kapusta. Zoznam potravín, ktoré boli v októbri tohto roka drahšie ako vlani je výrazne dlhší ako zoznam potravín, ktoré zlacneli. Ceny bravčového vzrástli výraznejšie ako ceny hovädzieho a ceny kuracieho sa výrazne od minulého roku nezmenili.

Jednou z typických vianočných potravín, ktorú postihlo zdražovanie, je aj šošovica, za zemiaky platíme tohto roku v priemere o 7 percent viac. Zdražel cukor, med aj margarín na pečenie. Ušetriť však môžeme na kapustnici – cena kvasenej kapusty klesla o 4,4 percenta, nižšie sú aj ceny múky, kakaa, čokolády na varenie, ryže či citrónov, najviac sa znížili ceny cesnaku a cibule. Takže cibuľovo – múková zápražka, do toho cesnak a kyslá kapusta a polievka je na svete. Alebo čo tak obyčajný mastný chlieb s cibuľou? Nie veľmi vianočné, ale tradične chutné.

Foto zdroj: http://pivarenbudik.sk/menu-item/mastny-chlieb-s-cibulou-vychodnarsky-hamburger/

(iri)