Daň za prevrat: MMF núti Ukrajinu zvýšiť ceny plynu

Daň za prevrat: MMF núti Ukrajinu zvýšiť ceny plynu

Ukrajina by mala zvýšiť ceny zemného plynu pre svojich občanov s cieľom ušetriť spotrebu energie a bojovať proti korupcii. Uviedol to predstaviteľ Medzinárodného menového fondu (MMF), ktorý pôsobí u našich východných susedov.

„Rozdielne ceny plynu sú príčinou korupcie. Môžete napríklad nakupovať plyn za nižšiu cenu pre domácnosti a potom ho predať za vyššiu cenu pre priemysel, zatiaľ čo rozdiel medzi týmito hodnotami plynie do súkromných vreciek,“ upozornil Goesta Ljungman, ktorý na Ukrajine pôsobí ako zástupca MMF.

Podľa Ljungmana je lacný plyn dobrý pre „bohatých ľudí s veľkými domami“, ktorí spotrebujú veľa paliva. Ako dodal, východiskovým bodom by mal byť preto predaj plynu za trhovú cenu, aby sa tak využili dodatočné príjmy bohatých domácností na posilnenie systému verejných dotácií.

Regulácia resp. zvýšenie ceny plynu sú jednou zo štyroch kľúčových podmienok stanovených Medzinárodným menovým fondom, ak chce od neho Kyjev získať ďalšiu pôžičku. Podľa názoru MMF sú spotrebiteľské ceny plynu na Ukrajine oveľa nižšie ako v susedných európskych krajinách. Preto fond vyzýva Kyjev, aby v záujme energetickej nezávislosti boli ukrajinské ceny plynu porovnateľné s cenovou úrovňou v Európe.

Byrokrati v MMF však pozabudli vysvetliť ako si predstavujú to, že Ukrajinci si budú môcť dovoliť platiť za plyn európskymi cenami. Priemerná mzda u našich susedov je totiž len o čosi viac ako 220 dolárov za mesiac. Táto suma je najnižšia v rámci celej Európy.

Od prevratu v roku 2014 sa ceny plynu na Ukrajine zvýšili niekoľko razy. Pred štyrmi rokmi platili Ukrajinci za tisíc kubických metrov 28 dolárov. V súčasnosti je to 266 dolárov. Medzinárodný menový fond však trvá na tom, že plyn je v krajine stále príliš lacný.

Taká je totiž liberálna demokracia a ekonomika, ktorú Západ po opakovanom puči Ukrajine nanútil…

Foto zdroj: http://georgiatoday.ge/news/9062/Gas-Prices-Set-to-Increase-in-Ukraine

(tom)