Daniela Hantuchová – slovenská tenistka končí svoju športovú kariéru

Daniela Hantuchová – slovenská tenistka končí svoju športovú kariéru

Daniela Hantuchová (1984), bývalá svetová päťka, ktorá získala na okruhu WTA sedem titulov vo dvojhre a deväť vo štvorhre, oznámila koniec svojej športovej kariéry. „Neznamená to však, že tenisu dám definitívne zbohom. Život ma naučil, že nie je možné rozlúčiť sa s ľuďmi a vecami, ktoré milujete celým srdcom,“ vyznala sa prostredníctvom sociálnej siete Daniela Hantuchová.

Dôvodom má byť jej túžba po deťoch – ako sa sama priznala v rozhovoroch, chce aspoň dve, najlepšie aj chlapca, aj dievča. Vždy bola vnímaná ako jedna z najkrajších športovkýň, a to vďaka dlhým nohám, štíhlej, symetrickej postave, veľkým očiam a plavovlasej hrive. Zovňajšok jej však nepriniesol športové úspechy, tie si musela vydrieť. Vo svojej zbierke má kompletnú grandslamovú zbierku trofejí – mix.

Rok 2002 možno považovať za jej prelomový. V tomto roku vyhrala prvý turnaj, prestížny Indian Wells Masters. Dostala sa do semifinále v Linzi, New Havene, Montreali a Eastbourne a  do svojich prvých grandslamových štvrťfinále. Pre Slovensko získala v roku 2010 prvé miesto vo Fed Cupe v 1. kole II. skupiny v Bratislave.

Veľmi dobrú formu potvrdila obhajobou titulu na turnaji v Pattayi v roku 2012, keď vo finále zdolala Rusku Kirilenkovú a darilo sa jej aj  v Dubaji, kde postúpila do štvrťfinále. V tomto roku v Pohári federácie o postup do I. svetovej skupiny so Španielskom nastúpila na dva zápasy. Prvý prehrala, druhý už zvládla a vďaka nej  Slovensko postúpilo do elitnej svetovej skupiny. Na olympijských hrách v Londýne v rovnakom roku prekvapila výborným nasadením, keď hneď v prvom kole vyradila favorizovanú Li Na, 10. hráčku rebríčka WTA. Hoci prehrala v 3. kole s Caroline Wozniackou  v dvoch setoch, dosiahla tam svoj najlepší výsledok na olympiáde.

Najväčšie úspechy zaznamenala Hantuchová v zmiešanej štvorhre. V roku 2001 vyhrala Wimbledon spolu s Leošom Friedlom, v roku 2002 Australian Open s Kevinom Ullyettom, v roku 2005 Roland Garros s Fabrice Santorom a US Open s Maheshom Bhupathim. V roku 2004 sa s Toddom Woodbridgom dostali do semifinále. V roku 2005 na US Open doplnila Grand Slam v zmiešanej štvorhre spolu s Maheshom Bhupathim. Stala sa tak iba štvrtou ženou v histórii s takým úspechom (po Courtovej, Kingovej a Navrátilovej). V roku 2005 vyhrala po boku Dominika Hrbatého Hopmanov pohár miešaných družstiev v austrálskom Perthe.

Daniela Hantuchová je držiteľkou viacerých ocenení. V roku 2001 dostala cenu WTA Nováčik roka, v roku 2002 cenu WTA Najlepšie zlepšenie roka a v roku 2005 cenu o Najobľúbenejšiu dvojicu vo štvorhre spolu s Ai Sugijamovou.

Po nedávnom oznámení o konci športovej kariéry sa rozhodla Daniela Hantuchová pre rozlúčkový zápas dňa 15. novembra 2017  v rámci 10. ročníka exhibície Tennis Champions, na ktorom sa v Bratislave zúčastnia okrem nej aj tenisti Dominik Hrbatý, dlhoročný líder slovenského daviscupového tímu, trojnásobná šampiónka US Open Belgičanka Kim Clijstersová a nemecký tenista Tommy Haas.

Foto zdroj: https://www.girlscv.com/Gallery/1875833/Tennis-Daniela-Hantuchova-Part-2-NN

(kat)