Danka Barteková: Pri synovcoch zabúdam na pušku

Danka Barteková: Pri synovcoch zabúdam na pušku

Bronzová medailistka v športovej streľbe z Olympijských hier v Londýne oslávila Kristove roky, no v streľbe nepovedala ešte posledné slovo. Krásnu, krehkú dievčinu k streľbe priviedol otec, ktorý tak túžil po synovi, že jej k jedenástym narodeninám kúpil vzduchovku. Strieľali spoločne so sestrou Lenkou, ktorá však dala prednosť rodine – má už troch synov. Sestrin manžel je rovnako medailista v streľbe z olympiády v Pekingu. O plánoch, zmenách v športovom živote, ale i o radostiach sme s Dankou Bartekovou podebatovali krátko pred novým rokom. 

Ako sa máte na prahu nového roka?

Veľmi príjemne. Ukončila som streleckú sezónu, športovú sezónu aj tú v rámci medzinárodného olympijského výboru, tak sa teším z niekoľkotýždňového oddychu. Musím sa však priznať, že strelnica mi už chýba. Nevyšlo mi to s dovolenkou, ale priznám sa, aj sa teším, lebo do tepla sa teraz cestuje ďaleko, a to sa mi veľmi nechce. Oddýchnem si doma, absolvujem nejaké prezentácie kníh, rôzne vyhodnotenia a spoločenské akcie.

Očakávate, že rok 2018 bude pre vás náročný?
Určite áno, pretože sa strelecky chcem vrátiť na popredné miesta. Verím, že zmeny, ktoré som tento rok urobila, mi prinesú dobré umiestnenia, pozíciu niekde na vrchole, na ktorú som bola zvyknutá. Teším sa na to. Mám veľké šťastie, že strelecká sezóna sa končí v septembri – októbri, a potom sa mi začína diplomatická časť v rámci Medzinárodného olympijského výboru.

Kedy ste držali pušku v ruke naposledy, keď vám chýba?

Koncom októbra. Mesiac som nerobila vôbec nič, potom som sa venovala diplomacii a teraz som už v kondičnom procese prípravy, ale samozrejme, pušku mám v hlave stále. Pretriedila som si chýbajúce veci, naobjednávala si komponenty, aby som to mohla všetko vyšperkovať. Okrem toho, som si sama urobila kalendár podujatí, na ktorých sa zúčastním. Moja hlava a telo sú už v budúcej sezóne, akurát telo si potrebuje oddýchnuť.

Prezradíte, čoho sa týkajú zmeny, ktoré ste absolvovali?
Väčšina je technických, vymenila som aj pušku, ale najpodstatnejšou je, že som začala trénovať v skupine Bruna Rossettiho v Taliansku, kde teda strávim aj väčšiu časť roka. Zvyšok dotrénujem doma pod vedením Juraja Sedláka.

Určite mnohí predpokladajú, že máte manažéra, ktorý rieši technické veci okolo pušky…

Mám okolo seba veľa ľudí, ktorí spolupracujú so mnou, pomáhajú mi, rozumejú sa technike. Pušku si staviam sama, aby som sa ja cítila dobre, aby som sa mohla spoľahnúť, že tá puška je najlepšia, aká len môže byť. Tak som poobjednávala, vyskúšam, uvidím, či to bude dobré.

Sadnete si za internet, naštudujete a objednávate, či ako to funguje?

Nie. Radím sa a rozprávam sa s ľuďmi, ktorí tomu rozumejú, vyznajú sa, tak aj ja som komunikovala s ľuďmi z Talianska z tréningovej skupiny a nachystala si veci.

Prečo práve Taliansko?

Taliansko je mekka športovej streľby, žijú tam ľudia, ktorí vytvorili obrovskú základňu juniorom i seniorom, takže prirodzená voľba. Obrátila som sa na talianskeho bronzového medailistu Bruna Rossettiho, chodím do jeho streleckej školy a učím sa nanovo strieľať novou technikou.

Streľba napreduje až tak, že ste sa rozhodli meniť školu a vyskúšať niečo nové?

Áno, chcem, lebo devätnásť rokov som s Jurajom Sedlákom robila veci takmer vždy rovnako, získala som kopec medailí, ale potom nastal čas, kedy treba vyskúšať niečo nové. Povedali sme si, že angažujeme niekoho, kto ma navedie inak. Mám z toho skvelý pocit, pretože moje posledné umiestnenie na ôsmom mieste malo hodnotu finálového. Prináša to svoje ovocie, uvidíme, ako to pôjde ďalej, budúci rok rozhodne. Ako sa vyrovnávate s prehrami – viete, že ste dali do tréningov všetko, a potom ôsme miesto?

Nie je to jednoduché. Mám od seba vysoké očakávania, som detailistka, makám naplno a potom hľadám, kde sa stala chyba. Priznám sa, od roku 2017 som nečakala zázraky, keďže som vedela, že je to rok zmien, noviniek, streľba je šport o vysokej mentálnej sústredenosti. Odpustila som si, že výsledky neprišli, no bola som spokojná s kvalitou mojej práce, aj keď som  na Majstrovstvách sveta skončila ôsma. V roku 2018 sa chystám absolvovať štyri svetové poháre, ktoré budú každý na inom kontinente, čo bude náročné z hľadiska presunov, ale teším sa na to.

Keď si potrebujete oddýchnuť od streľby, ako relaxujete?

Moja sestra má troch synov, s nimi riešim, či je silnejší Ironman alebo Spiderman, koľko majú pokémonov, ktoré im chýbajú, váľam sa s nimi po zemi a zabudnem na pušky a všetko ostatné. Mám všeobecne šťastie na rodinu, ktorá ma dokáže strhnúť na iné myšlienky, aktivity a s nimi si super oddýchnem.

Keď prídu dobré výsledky, dokážete samu seba odmeniť darčekom?

Priznám sa, nerobila som to, výhru som považovala za výsledok dobre odvedenej práce. Dnes som v štádiu, kedy si uvedomujem, že sa treba odmeniť, lebo nie je veľa príležitostí, kedy je človek sám so sebou spokojný. Za víťazstvo v Katare som si kúpila drahú značkovú kabelku, lebo som si hovorila, keď skončím štvrtá – piata, dostanem práve toľko, že bude na ňu. Vyhrala som, tak je kabelka a ešte mi aj zostalo. Páčila sa mi a snažím sa, aby veci, ktoré si kúpim, mali príbeh. Nie je to o tom, že sadnem do auta, poďme nakupovať a míňať do Viedne… Ale aj ja som len žena.

(olv)

Foto: Anna Olvecká pre NN