Desivý nárast migrantov v Británii v najbližších rokoch

Desivý nárast migrantov v Británii v najbližších rokoch

Populácia Veľkej Británie sa v podľa najnovšej štúdie v dôsledku migrácie počas najbližších desiatich rokov zvýši o 3,6 milióna obyvateľov. V prípade, ak by migračný trend pokračoval týmto tempom, do roku 2026 môže toto číslo dosiahnuť až alarmujúcich 70 miliónov.

Podľa zverejnených údajov štatistického úradu Spojeného kráľovstva sa počet obyvateľov Británie do roku 2026 zvýši zo súčasných 65,6 milióna na 69,2 miliónov osôb. V rámci jednej dekády to predstavuje 5,5 percentný nárast populácie. Pritom 54 percent očakávaného zvýšenia počtu občanov Britských ostrovov sa pripisuje čistej migrácii. Konkrétne ide o rozdiel medzi ľudmi, ktorí do krajiny prichádzajú a tými, čo z nej odchádzajú.

Hlavným faktorom, ktorý v nasledujúcom desaťročí bude prispievať k nárastu počtu britských občanov je počet narodených detí. Ten sa na raste populácie bude podieľať 46 percentami. Štúdia však uvádza, že nepriamy vplyv migrácie v súvislosti so zvýšeným počtom obyvateľstva môže byť ešte väčší.

“Po zohľadnení nepriameho efektu v období od polovice roka 2016 do polovice roka 2041, sa bude medzinárodná migrácia na predpokladanom raste populácie v Spojenom kráľovstve podieľať 77 percentami,” uviedla v dokumente vládna agentúra a upozornila, že súčasný mladý vek migrantov – predovšetkým žien, bude mať v tomto smere významný vplyv na vzostupnú populačnú tendenciu.

Riaditeľ mimovládnej organizácie Populačné záležitosti – Robin Maynard v tejto súvislosti varoval pred “neznesiteľným tlakom”, ktorý by mohol byť namierený na už aj tak napätú súčasnú infraštruktúru v Spojenom kráľovstve.

“Počet obyvateľov Veľkej Británie je už teraz neudržateľný. Dnešné údaje ukazujú, že naše životné prostredie, naša infraštruktúra a verejné služby budú čeliť neustálemu a nezesiteľnému tlaku minimálne ďalšie storočie,” upozornil šéf mimovládky. Robin Maynard zároveň skonštatoval, že absolútne čísla zverejnené štatistickým úradom sú desivé, ale ako poznamenal hlavný trend je ešte alarmujúcejší.

Foto zdroj: https://www.standard.co.uk/news/transport/revealed-londons-most-overcrowded-tube-stations-a3277706.html

(tom)