Diaľnica D1: Nekonečný príbeh po slovensky

Diaľnica D1: Nekonečný príbeh po slovensky

S veľkým potešením oznámilo včera ministerstvo dopravy verejnosti, že práce na úseku diaľnice D1 Budimír – Bidovce postupujú podľa harmonogramu. Diaľničný úsek je súčasťou východného obchvatu mesta Košice. „Sme takmer v polovici výstavby a vidieť, že táto stavba napreduje vo všetkých smeroch. Je to najvýchodnejší úsek našej najdôležitejšej diaľnice, ktorý je vo výstavbe. Jeho význam je však aj lokálny a po dobudovaní odbremení mesto od tranzitnej dopravy z východu aj z juhu,“ povedal počas kontrolnej návštevy minister dopravy Arpád Érsek. Dokončenie výstavby je plánované na koniec roku 2019.

Bolo by to pekné, keby sa však celkové prepojenie Bratislavy s Košicami zase neodsúvalo. Ministerstvo dopravy i Národná diaľničná spoločnosť totiž priznávajú problémy. Diaľnica D1 medzi Bratislavou a Košicami by mohla byť hotová najskôr v roku 2026. Termín dokončenia závisí najmä od toho, kedy sa začne výstavba najproblematickejšieho úseku Turany – Hubová, ktorý má dĺžku 13,5 kilometra.

V optimálnom prípade by sa malo začať stavať v roku 2021 a práce by mali trvať päť rokov. Ide však o posledný stále nevysúťažený úsek D1 medzi Žilinou a Ružomberkom, ktorý sa pre zosuv bude stavať podľa novej trasy aj s tunelmi Korbeľka a Havran. Je logické, že ešte neexistujú ani poriadne projekty, podľa ktorých by sa malo stavať. Ostatné úseky D1 medzi Bratislavou a Košicami, okrem spomenutého úseku Turany – Hubová, sú vo výstavbe, ale väčšinou meškajú a nebudú hotové podľa zmluvy.

Aj samotný minister musel priznať, že posledný termín, ktorý mala v programe vláda, teda rok 2020, je nereálny. Keď zoberieme do úvahy, že D je vo výstavbe už od roku 1971, každý ďalší termín už znie ako zlý vtip. Treba len dúfať, že tento nekonečný príbeh niekedy skončí.

(bre)

Foto zdroj: Pixabay