Divadlo jedného herca – Sám na javisku v Trenčíne

Obžalobu politickej korektnosti, úvahy o surovosti sveta, spôsob, ako sa s ňou vyrovnať, a množstvo otázok prinesie do Trenčína festival jedného herca Sám na javisku  od 14. do 17. septembra.

 Počas štyroch festivalových dní zažijú diváci intimitu monodrámy v obkľúčení pálčivých tém a silných príbehov. Témou tohto ročníka sú spodné prúdy presakujúce do postáv, myšlienok a príbehov, ktoré sa opakovane vynárajú z hĺbky spoločenského diania. Na festival prídu umelci z Veľkej Británie, Litvy či Českej republiky. Program odštartuje Robo Roth drámou Mier chatrčiam! Vojnu palácom, uvidíme Aleksandrasa Rubinovasa v príbehu Stalinovho priateľa z mladosti Fudziho – o ťarche tohto priateľstva aj o strachu, prekvapivo aj o cite ako je láska. Temnému obdobiu dejín 20. storočia prednesie svoje otázky britský umelec Pip Utton v úspešnej hre Adolf, Milan Kňažko v monodráme Shylock stvárni najznámejšieho žida svetovej literatúry. Organizátori mysleli aj na tých najmenších a zaradili inscenáciu pre deti Vlada Kulíška Kráľ Šašo.

Medzinárodný divadelný festival jedného herca Sám na Javisku poskytuje priestor na prezentáciu domácich a zahraničných divadelných produkcií. To, čo ho vymedzuje oproti iným porovnateľným slovenským ale aj svetovým podujatiam, je dramaturgická koncepcia postavená výlučne na divadle jedného herca, realizácia individuálnych umeleckých projektov, zameranie sa na netradičnú, inšpiratívnu, nekonformnú, novátorskú divadelnú tvorbu.

Foto zdroj:https://www.aktuality.sk/clanok/449512/herec-robert-roth-televizia-nie-je-medium-ktore-vyhladavam/

(ebu)