Dlh USA dosiahol závratnú výšku

Po svojom nástupe do úradu sa americký prezident Donald Trump vyrovnať štátny dlh „počas obdobia ôsmich rokov“. Najnovšie údaje amerického ministerstva financí hovoria však o tom, že tento dlh po prvýkrát v histórii prekročil minulý týždeň hranicu 21 biliónov dolárov.

Minulý mesiac spoločnosť Trump podpísal dekrét o pozastavení účinnosti federálneho zákona o dlhovom limite, ktorý umožní vláde požičať si neobmedzené množstvo peňazí až do 1. marca roku 2019.

Na základe informácii rezortu financií dosahoval štátny dlh v čase nástupu Trumpa k moci 19,9 biliónov dolárov. Navyše návrh na zníženie daní o 1,5 bilióna dolárov a dvojročná dohoda o výdavkoch schválená americkým Kongresom, by mali viesť k ďalšiemu zvyšovaniu deficitu rozpočtu a dlhu krajiny.

Podľa štatistík, národný dlh sa počas posledného storočia zvyšoval bez ohľadu na to, kto v Bielom dome alebo Kongrese vládne. Predchádzajúca administratíva prezidenta Baracka Obamu zvýšila schodok takmer dvojnásobne, keď došlo k jeho zvýšeniu o približne 9 biliónov dolárov na takmer 20 biliónov.

Americké ministerstvo financií vo svojej februárovej výročnej finančnej správe uviedlo, že vláda zvýšila v uplynulom roku deficit o viac ako jeden bilión dolárov. Táto obrovská suma predstavuje veľkosť celej austrálskej ekonomiky, alebo zvýšenie schodku o 2,2 milióna dolárov každou minútou.

Dagong Global Credit Rating, ktorá je jednou z najväčších ratingových agentúr v Číne znížila v tejto súvislosti rating Spojených štátov z úrovne A- na BBB+. Dôvodom sú obavy, že krajina môže zlyhať pri splácaní svojho dlhu. Podobné hodnotenie zo strany čínskej agentúry prináleží napríklad Peru, Kolumbii a Turkménsku.

Naproti tomu americké ratingové agentúry držia Spojeným štátom vysoký rating a nespravodlivo hodnotia rozvojové štáty.

Foto zdroj: https://www.shutterstock.com/cs/video/clip-2475377-stock-footage-new-york-ny-circa-march-a-close-up-of-the-american-national-debt-clock-constantly-rising.html?src=search/N8RT_CjJefTCeUqzpMvT-A:1:20/gg

(tom)