Dlh USA dosiahol závratnú výšku

Dlh USA dosiahol závratnú výšku

Po svojom nástupe do úradu sa americký prezident Donald Trump vyrovnať štátny dlh „počas obdobia ôsmich rokov“. Najnovšie údaje amerického ministerstva financí hovoria však o tom, že tento dlh po prvýkrát v histórii prekročil minulý týždeň hranicu 21 biliónov dolárov.

Minulý mesiac spoločnosť Trump podpísal dekrét o pozastavení účinnosti federálneho zákona o dlhovom limite, ktorý umožní vláde požičať si neobmedzené množstvo peňazí až do 1. marca roku 2019.

Na základe informácii rezortu financií dosahoval štátny dlh v čase nástupu Trumpa k moci 19,9 biliónov dolárov. Navyše návrh na zníženie daní o 1,5 bilióna dolárov a dvojročná dohoda o výdavkoch schválená americkým Kongresom, by mali viesť k ďalšiemu zvyšovaniu deficitu rozpočtu a dlhu krajiny.

Podľa štatistík, národný dlh sa počas posledného storočia zvyšoval bez ohľadu na to, kto v Bielom dome alebo Kongrese vládne. Predchádzajúca administratíva prezidenta Baracka Obamu zvýšila schodok takmer dvojnásobne, keď došlo k jeho zvýšeniu o približne 9 biliónov dolárov na takmer 20 biliónov.

Americké ministerstvo financií vo svojej februárovej výročnej finančnej správe uviedlo, že vláda zvýšila v uplynulom roku deficit o viac ako jeden bilión dolárov. Táto obrovská suma predstavuje veľkosť celej austrálskej ekonomiky, alebo zvýšenie schodku o 2,2 milióna dolárov každou minútou.

Dagong Global Credit Rating, ktorá je jednou z najväčších ratingových agentúr v Číne znížila v tejto súvislosti rating Spojených štátov z úrovne A- na BBB+. Dôvodom sú obavy, že krajina môže zlyhať pri splácaní svojho dlhu. Podobné hodnotenie zo strany čínskej agentúry prináleží napríklad Peru, Kolumbii a Turkménsku.

Naproti tomu americké ratingové agentúry držia Spojeným štátom vysoký rating a nespravodlivo hodnotia rozvojové štáty.

Foto zdroj: https://www.shutterstock.com/cs/video/clip-2475377-stock-footage-new-york-ny-circa-march-a-close-up-of-the-american-national-debt-clock-constantly-rising.html?src=search/N8RT_CjJefTCeUqzpMvT-A:1:20/gg

(tom)