Dnes je Medzinárodný deň žien: nie je to prežitok komunizmu, ale sviatok venovaný tej lepšej polovičke ľudstva

Dnes je Medzinárodný deň žien: nie je to prežitok komunizmu, ale sviatok venovaný tej lepšej polovičke ľudstva

Medzinárodný deň žien, 8. marec. V časoch „svetlej budúcnosti“ sa oslavoval ostošesť. V podnikoch, kde sa dalo, chlapi pustili ženy z roboty domov už na obed, nech sa hrajkajú s deťmi, a sami si do nemoty pripíjali na zdravie krásnych dám… 

Ešte aj dnes niektorí „demokrati“ Medzinárodný deň žien považujú za prežitok komunizmu. Omyl priatelia, nie všetok „mraz prichádzal z Kremľa“, niečo sa k nám dovalilo aj zo Západu. Veď ani socializmus či komunizmus nevymysleli Rusi, ale istý solídny Nemec a Brit. Takisto 8. marec neexportovala Moskva, ba ani komunisti, ale „najdemokratickejšie“ Spojené štáty.

Ženy už dávnejšie bojovali o svoje práva. Feministické hnutia dali o sebe vedieť v USA a  Západnej Európe v druhej polovici 19. storočia, bojovali o rovnoprávne postavenie žien v spoločnosti. Vtedy vo viacerých mestách na severe USA vypukli protesty žien v priemysle. V New Yorku presne 8. marca 1857 sa robotníčky z viacerých textilných fabrík vydali do ulíc.

V súčasnosti si však nepripomíname ten 8. marec, ale o pol storočia neskorší. Vyše 40 tisíc newyorských krajčírok 8. marca r. 1908 vyhlásilo štrajk. Bojovali za zrušenie   desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam.

Na prvej medzinárodnej ženskej konferencii Druhej internacionály v roku 1910 v Kodani presadila nemecká socialistka Klara Zetkinová medzinárodný sviatok, vtedy ešte bez určenia pevného dátumu. Neskôr ho OSN oficiálne stanovila za sviatok – Medzinárodný deň žien. Takže žiadni komunisti, žiadni Rusi, ale Západ, USA a OSN.

Oslavy MDŽ v Rakúsku, Švajčiarku a Nemecku sa po prvý raz konali v r. 1911. O dva roky ho oslavovali už aj v cárskom Rusku. Ani tam však tento sviatok „nenainštalovali“ boľševici. Po ženských nepokojoch a demonštráciách v Petrohrade začiatkom r. 1917, krátko po tzv. buržoázno-demokratickej revolúcii, Dočasná vláda Ruska ustanovila 8. marec ako Medzinárodný deň žien. Ako je známe, boľševici si uchopili moc až o 8 mesiacov…

Prvé menšie oslavy MDŽ sa v Československu sa konali v roku 1921 a o rok nadobudli masový charakter. V období druhej svetovej vojny sa MDŽ masovo neoslavoval, ale po jej skončení sa začal v mnohých štátoch sláviť ako sviatok žien. Od roku 1975 je 8. marec pripomínaný ako deň medzinárodnej solidarity žien za rovnoprávnosť, spravodlivosť, mier a rozvoj.

Nakoniec OSN v roku 1977 vyhlásila MDŽ za oficiálny sviatok a vyzvala každú krajinu na svete, aby venovala jeden deň v roku na oslavy práv žien a medzinárodného mieru. V niektorých krajinách, napríklad, v Rusku, Bielorusku, Číne či Bulharsku sa Medzinárodný ženský deň stal štátnym sviatkom. Na Slovensku sme MDŽ nikdy neprestali rešpektovať, naopak, pridali sme k nemu v súlade s ostatným svetom aj slávenie Dňa matiek, a tak to má byť. Národné noviny všetkým ženám v našej vlasti prajú, aby mohli žiť v mieri, v láske a v objatí svojich milovaných a milujúcich rodín.

 (pal)

Foto: http://www.kscm-cheb.cz/clanky-a-nazory/136