V stredu sa v Bratislave konalo protestné zhromaždenie proti štátnemu prevratu na Slovensku

Posledné týždne sú u nás dosť hektické. Vražda novinára a jeho priateľky vyhnala tisíce ľudí do ulíc. Žiadali odhalenie a potrestanie vrahov. Opozícia to šikovne presmerovala na protivládne protesty a každý piatok v našich mestách protestujú účastníci akcie „Za slušné Slovensko“. Spolu s opozíciou žiadajú predčasné voľby a úplne novú vládu.

Sú však ľudia, ktorí tvrdia, že treba rešpektovať Ústavu Slovenskej republiky, vôľu väčšiny ľudu, výsledky parlamentných volieb a zákonným spôsobom zvolenú Národnú radu. Vznikla  občianska spoločnosť, ktorá vyzýva, aby na území našej krajiny bol zachovaný pokoj a  dodržiavali sa zákony. Tiež vyzýva ľudí, aby pomohli zachovať v krajine ústavný poriadok. Organizujú takpovediac „protest proti protestu“ – za skutočne slušné Slovensko.

V stredu 21. marca sa v Bratislave konalo v podvečer prvé podobné verejné zhromaždenie. Organizátori akcie prízvukujú, že predovšetkým treba podporiť rešpektovanie slovenskej Ústavy. Zhromaždenie sa začalo o 17. hodine na Hodžovom námestí v Bratislave. Organizátori na sociálnych sieťach a na svojej facebookovej stránke uvádzajú, že Ústava SR nie je trhací kalendár, ale je to najvyšší zákon nášho štátu a výsledky parlamentných volieb treba rešpektovať. Vyzývajú, aby v krajine nevypukli nepokoje, nenávisť, násilie a aby sa tu nekonal žiaden slovenský Majdan.

Vo svojom stanovisku organizátori tejto občianskej iniciatívy apelujú na zdravý rozum ľudí, volajú po upokojení spoločenskej situácie a rešpektovaní demokratických princípov: „Odmietame prevrat, žiadame odstúpenie prezidenta Kisku a vyvodenie zodpovednosti voči všetkým vinníkom, ktorí ohrozujú krajinu vyvolávaním nepokojov. My, radoví občania chceme občiansku spoločnosť, rešpektujúcu záujmy päť a pol milióna občanov, nie nadradenie záujmov stotisíc občanov,” uvádza sa na facebookovej stránke iniciatívy (https://www.facebook.com/events/554743738236798/permalink/559091334468705/).

Toto protestné zhromaždenie organizovali viacerí občianski aktivisti a skupiny prostredníctvom sociálnych sietí a mienili usporiadať  protestnú akciu za naozaj slušné Slovensko. Medzi organizátorov zhromaždenia patria poslanec Peter Marček, PhDr. Rastislav Blaško, MUDr. Peter Lipták, Dáša Tonková, Iveta Michalíková a iní.

Vo svojej výzve zverejnenej na facebookovej stránke občianskej iniciatívy, žiadajú  dodržiavanie našej demokratickej ústavy rovnako všetkými politickými silami. „Ústava je najvyšší zákon nášho štátu a výsledky parlamentných volieb nie je možné nerešpektovať. Odmietnime, aby sa moc v našej krajine dostala do rúk tých, ktorí chcú ovládnuť naše územie len preto, aby z neho mohli viesť vojnu.

  1. Odmietnime prípravy na vojnu z EÚ proti Rusku, my chceme celosvetový mier! Povedzme spolu nie základniam NATO na Slovensku.
    2. Vyjadrime spolu nesúhlas s donucovaním k prijímaniu migrantov podľa Dublinského dohovoru 4.
    3. Odmietnime ponižujúce označenie mužov a žien za jedno z dvadsiatich pohlaví a ohrozenie rodín násilným odoberaním detí rodičom tak, ako nám to chcú vnútiť Istanbulským dohovorom!
    4. Kiska s mimovládnymi politickými organizáciami, ktoré sú financované zo zahraničia a takmer celá opozícia (OĽaNO, SME Rodina, SAS, Progresívne Slovensko…) rozvracajú bezpečnostné, ekonomické aj ľudské (rodinné, rodové, sociálne) prvky našej krajiny.
    5. Odmietame prevrat, žiadame odstúpenie prezidenta Kisku a vyvodenie zodpovednosti voči všetkým vinníkom dnešnej krajinu ohrozujúcej situácie. My, radoví občania, chceme občiansku spoločnosť rešpektujúcu naše záujmy,“ uvádza sa vo výzve organizátorov dnešného protestného zhromaždenia proti štátnemu prevratu na Slovensku.

(pal)

Foto: (pal)