Dni európskeho kultúrneho dedičstva v Trnave

Dni európskeho kultúrneho dedičstva v Trnave

Slávnostné otvorenie Dní európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD) bude vo štvrtok 7. septembra v Trnave v sále Marianum na arcibiskupskom úrade. Jedným z dôvodom, že sa Trnava stala hostiteľom DEKD, bolo aj 30. výročie vyhlásenia jej mestskej pamiatkovej rezervácie. Radnica spolu s ďalšími organizátormi preto na september pripravuje zaujímavé podujatia, ktoré sa viažu k histórii prvého slobodného kráľovského mesta na území Slovenska. Tým sa Trnava stala vďaka dekrétu Bela IV. v roku 1238. Tohtoročnou témou DEKD je Krajina možností.

Slávnostné otvorenie bude spojené s udeľovaním výročných cien časopisu Pamiatky a múzeá. V meste sa až do konca mesiaca budú diať mnohé podujatia, ktoré priblížia nielen dejiny mesta, ale aj prednášky a výstavy o víziách ako ďalej s historickým jadrom Trnavy v budúcnosti.

Pre širokú verejnosť je na deň otvorenia pripravená odborná konferencia k výročiu pamiatkovej rezervácie. V piatok 8. septembra bude vedecká konferencia na tému aplikácie ekologických princípov navrhovania pri obnove pamiatok, ktorú organizuje Medzinárodná rada pre pamiatky a sídla a Fakulta architektúry Slovenskej technickej univerzity. Archeologické výskumy na území Trnavy pod vedením katedry klasickej archeológie Trnavskej univerzity verejnosti predstaví archeológ Erik Hrnčiarik. V rovnaký deň bude v Štátnom archíve Trnava deň otvorených dverí, hovoriť sa bude o chutiach a vôňach minulosti.

Deň otvorených dverí pripravil aj Krajský pamiatkový úrad na 21. a 24. septembra. Zároveň organizuje aj niekoľko Špacíriek pamiatkarmi zameraných na sakrálnu a meštiansku architektúru Trnavy, stredoveký hradobný systém a na komplex budov historickej Trnavskej univerzity.

Mesto organizuje pokračovanie obľúbených nedeľných letných Potuliek malým Rímom. Prechádzky so sprievodcami sa zamerajú na sídlo trnavských richtárov, Kamenný mlyn, vinohradnícku tradíciu či tému Mária Terézia a Trnava. Pokračovať budú v sobotu 16. a 23. septembra aj cykloprehliadky Trnava očami architekta s podtitulom Mesto na prahu moderny. V západnom krídle trnavskej radnice bude celý september otvorená výstava návrhov na revitalizáciu Ružového parku a Parku Janka Kráľa. Západoslovenské múzeum a Galéria Jána Koniarka sprístupnia svoje výstavné priestory od 7. do 10. septembra bezplatne, sakrálne pamiatky budú otvorené podľa otváracích hodín pre verejnosť.

Foto zdroj: google maps

(iri)