Do druhého kola volieb českého prezidenta idú Zeman s Drahošom

Do druhého kola volieb českého prezidenta idú Zeman s Drahošom

Naši západní susedia si 12. a 13. januára volili nového prezidenta. Víťazom prvého kola sa podľa očakávania stala súčasná hlava štátu. Miloš Zeman získal 38,56 percent hlasov, zatiaľčo jeho najvážnejší súper – bývalý predseda Českej akadémie vied Jiří Drahoš skončil so ziskom 26,60 percent na druhom mieste.

Bývalý diplomat Pavel Fischer, publicista a textár Michal Horáček a vysokoškolský pedagóg Marek Hilšer dostali vo voľbách zhruba po 10 percent hlasov. Český expremiér Mirek Topolánek sa s 4,3 percentami umiestnil na šiestom mieste. Súčasný prezident asociácie obranného a bezpečnostného priemyslu a zároveň tajomník politickej strany Realisti – Jiří Hynek dostal vo voľbách 1,23 percent hlasov voličov. Približne pol percenta hlasov odovzdali českí občania skladateľovi a producentovi Patrovi Hanningovi a rovnako dopadol aj bývalý predseda Českého zväzu ľadového hokeja Vratislav Kulhánek.

Miloš Zeman zvíťazil vo všetkých krajoch s výnimkou Prahy. V českej metropole ho porazil Jiří Drahoš. Ten má podľa analytikov reálnu šancu poraziť Zemana v druhom kole prezidentských volieb. Podporu Drahošovi vyjadrili okrem Fischera, Horáčka a Hišera, aj Mirek Topolánek a Vratislav Kulhánek.

Naopak podporu súčasnému prezidentovi do druhého kola vyslovil český premiér Andrej Babiš.

Miloš Zeman vo svojom v príhovore voličom povedal, že v druhom kole pôjde všetko od nuly. Dodal zároveň, že je pripravený na predvolebnú debatu s Drahošom. Pred prvým kolom sa totiž prezident diskusii so svojimi volebnými súpermi vyhýbal.

Babiš Zemanovi odkázal, že ak chce uspieť v druhom kole, mal by deklarovať svoju orientáciu na Západ. „Že nechce našu krajinu orientovať na Rusko alebo na Čínu, a že to robí výlučne pre naše firmy, aby tam robili biznis,“ povedal český ministerský predseda. Poznamenal však, že hlava štátu ho považuje za politika, ktorý zahraničnej politike príliš nerozumie.

Jiřího Drahoša vnímajú mnohí podobne, ako slovenského prezidenta Andreja Kisku. Po oznámení výsledku volieb vyhlásil, že on nie je Andrejom Kiskom a Kiska nie je Drahoš. Na druhej strane však priznal, že náš prezident ho v mnohom inšpiroval. My pripomíname, že obaja títo páni sú si názorovo blízki predovšetkým ohľadne prozápadnej politiky. Podporu do jeho volebného štábu prišiel vyjadriť aj Ivan Havel – brat bývalého českého prezidenta. Drahoša možno teraz vnímať ako kandidáta pražskej kaviarne.

Druhé kolo prezidentských volieb sa bude u našich západných susedov konať o dva týždne.

Foto zdroj: https://volby.idnes.cz/prezidentske-volby-2018.aspx?k=vysledky-prvni-kolo

(tom)