Do vlády s ANO by išli štyri strany, ak by v nej nesedel Babiš

Alternatíva menšinovej vlády u našich západných susedov nemusí byť už viac jedinou možnosťou. Víťaz jesenných volieb – hnutie ANO hľadá už viac ako štyri mesiace partnerov do svojej vlády. Parlamentné strany však až doteraz odmietali účasť na koaličnej vláde.

Ochotu podieľať sa na novej vláde vyjadrili najnovšie euroskeptická Sloboda a priama demokracia (SPD), ktorej predsedá Tomio Okamura. Za určitých podmienok by s hnutím ANO spolupracovali aj ľudovci z KDU-ČSL, hnutie Starostovia a nezávislí (STAN) a najnovšie aj sociálni demokrati (ČSSD).

Hlavnú prekážku však tieto parlamentné strany vidia v možnosti, keby vládnemu kabinetu šéfovala osoba, voči ktorej je v súčasnosti vedené trestné stíhanie. A tou je práve Andrej Babiš. Jeho strana a pravdepodobne aj veľká časť jeho voličov trvá na tom, aby bol šéf hnutia ANO zároveň predsedom vlády.

Pre hnutie STAN je tiež dôležité, aby bola Česká republika pevnou súčasťou Európskej únie a Severoatlantickej aliancie. Starostovia a nezávislí trvajú tiež na tom, aby súčasťou koalície neboli extrémistické strany, za ktoré považuje Okamurovu SPD a komunistov (KSČM). Rovnakú podmienku majú aj ľudovci a sociálni demokrati.

Sloboda a priama demokracia sa koaličnej spolupráci nebráni. Tomio Okamura sa už zmienil, že prioritou jeho strany je presadzovať volebný program.

Programový prienik s hnutím ANO však nedokážu nájsť Piráti, ODS a TOP 09.

Komunistická strana Čiech a Moravy by do vlády s Babišom síce nešla, avšak v prípade zakomponovania určitých programových bodov, by vládu bola ochotná podporiť.

Prezident Miloš Zeman vystúpil počas víkendu na zjazde ČSSD s prejavom, v ktorom sociálnym demokratom odporučil vstup do vlády s hnutím ANO. Varoval, že v opačnom prípade by ČSSD mohla v predčasných voľbách dopadnúť fatálne.

Foto zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/andrej-babis-mohl-prijit-o-pole-na-teplicku-soud-vsak-vyhral-42670

(tom)