Dobrá správa pre všetkých včelárov v Európe

Dobrá správa pre všetkých včelárov v Európe

Prijatie dokumentu Vyhliadky a výzva pre včelársky sektor EÚ výborom pre poľnohospodárstvo koncom januára tohto roku potešilo slovenských včelárov. Predkladateľom bol maďarský europoslanec Norbert Erdos.

Tento akt by sa mohol stať míľnikom k lepšej budúcnosti včelárstva a hmyzích opeľovačov.
Medzi hlavné ciele Európskeho parlamentu bude patriť boj proti falšovaniu medu, ktoré v súčasnosti značne znevýhodňuje európskych včelárov na globálnom trhu. Takisto chcú zlepšiť označovanie, propagáciu a informovanosť spotrebiteľov medu a iných včelích produktov a žiadať Európsku komisiu o dôslednú kontrolu dovozu na hraniciach EÚ.

Správa tiež vyzýva komisiu, aby zabezpečila, že med a iné včelie produkty budú považované za “citlivé komodity” a mali by byť vylúčené z dohôd o voľnom obchode. Vyzýva tiež na zvýšenú finančnú podporu odvetvia včelárstva, najmä posilnením výskumu a vzdelávania, ako aj 50-percentným navýšením príspevku EÚ pre národné včelárske programy. Správa tiež požaduje prísnejšie pravidlá na registráciu prípravkov na ochranu rastlín.

Ministerstvo pôdohospodárstva v snahe pomôcť včelárom vyčlenilo v roku 2017 na nasledujúce tri roky finančnú pomoc slovenským včelárom 1,2 milióna eur ročne. V súčasnosti je u nás počet včelstiev najvyšší za posledných rokov, sme jedna z mála krajín, kde ich počet narastá.

(iri)

Foto zdroj: http://www.zdrowiesmakuje.pl/nasze-artykuly/fabryka-pracuje/