Dobrovoľní hasiči sami zapaľovali lesy na Sicílii

Dobrovoľní hasiči sami zapaľovali lesy na Sicílii

Túžba po zisku viedla skupinu hasičov – dobrovoľníkov zo Sicílie, aby zapaľovali lesy, ktoré potom mohli zase hasiť. V Taliansku tento rok bojujú s rekordným počtom požiarov.

Polícia v Raguzii na Sicílii zatkla 15 členov oddielu dobrovoľných hasičov, ktorí sa zaoberali zakladaním požiarov, aby ich neskôr mohli hasiť. Polícia odhalila obsah zachytených telefonických rozhovorov hasičov, z čoho vyplýva, že požiare zakladali, aby zarobili peniaze, pretože dobrovoľné hasičské jednotky sú platené za zásahy. Odmena predstavuje 10 eur za hodinu.

V Taliansku tento rok vypukla väčšina požiarov v Európe – 371. Pre porovnanie, v Španielsku ich bolo 43 a vo Francúzsku len 22. Podľa odborných odhadov, najmenej polovicu a možno až 80 percent talianskych požiarov, spôsobilo úmyselné podpaľačstvo, v ktorom sú často zapojené mafiánske organizácie.

Dôvodom môže byť premena lesných plôch na stavebné pozemky alebo pastviny. Toto leto už zhorelo 72 tisíc hektárov lesa, viac ako za celý minulý rok. Pri čine bolo chytených 24 podpaľačov, ďalších 400 ľudí je podozrivých z úmyselného zapaľovania ohňa.

Podobné praktiky sa podľa viacerých indícií používajú aj v Chorvátsku, kde rozsiahle požiare zažili na vlastné oči v minulých rokoch i v tomto lete aj mnohí slovenskí turisti.

 

Foto zdroj: http://bismarcktribune.com/italy-forest-fires/image_254e6c37-22b4-56b7-962c-b7330c324c07.html

(bre)