Dobrovoľníci zrekonštruovali ranogotický kostolík na Gemeri

Ranogotický kostolík v Henckovciach je roky nevyužívaná stavba. Je pritom cennou kultúrnou pamiatkou, súčasťou Gotickej cesty – súboru stredovekých kostolíkov s nástennými maľbami, tvoriacich turistickú trasu.

Toto leto sa študenti a nadšenci spojili s odborníkmi zo združenia Gotická cesta, aby spoločne  zrealizovali projekt Sedem strážcov. Týždeň sa v kostolíku venovali údržbe a čisteniu a plánovali možnosť jeho ďalšieho využitia. Nepoužívaná náboženská stavba by mohla v budúcnosti slúžiť ako informačné centrum, pomyselné srdce Gotickej cesty.

Projekt bol zameraný na vytvorenie komunity, ktorá sa bude venovať výlučne ochrane  kostolíka v Henckovciach. Obec nemá potenciál mládeže, z ktorej by táto komunita mohla vzniknúť. Sú tu však jednotlivci, ktorí sa pridajú, ak niekto pripraví takúto možnosť. Starostku obce Henckovce Vieru Nemcovú potešil záujem študentov o Gemer a o unikátny kostolík a obec podujatie technicky podporila.

V minulých rokoch sa na kostole menila krytina strechy a po týchto prácach zostali okolo budovy i v jej vnútri zvyšky materiálu. Po archeológoch tu zostali sondy, ktoré brigádnici zasypali a upravili povrch podláh Kostolík s patrocíniom Všetkých svätých pochádza približne z druhej polovice 13. Storočia. Výskum v nedávnej minulosti odkryl unikátne nástenné maľby v interiéri.

Foto zdroj: www.apsida.sk

(iri)