Dobrým jedlom proti depresii

Dobrým jedlom proti depresii

Príslovie, že ste to, čo jete, pozná každý, ale viete aj to, že sa môžete podľa toho, čo jete, cítiť lepšie? Spojenie medzi jedlou a duševným zdravým dokazuje aj štúdia zverejnená v BMC Medicine. Výskumníci sledovali desať rokov stravovacie zvyky 15 tisíc ľudí a zistili, že ľudia, ktorí jedli veľa ovocia, zeleniny, orechov a rýb mali nižšie riziko vzniku depresie ako tí, ktorí tieto potraviny do svojho jedálnička nezaraďovali príliš často.

Hlavným problémom vo výžive u ľudí s depresiou je nedostatok omega-3 mastných kyselín, ktoré pomáhajú zmierňovať zápaly a zlepšujú reguláciu nálady. Nachádzajú sa v rybách ako je čerstvý losos, tuniak a sardinky.

Zaradenie paradajok a výrobkov z nich aspoň štyrikrát za týždeň na jedálny lístok pomáha vďaka pozitívnemu účinku lykopénu na celkové zdravie. Je to antioxidant, ktorý je okrem iného pomocníkom prevencie srdcovo-cievnych chorôb, mŕtvice, ale aj depresie.

Depresiu sprevádza aj nedostatok vitamínu B – konkrétne B-6, ktorý reguluje metabolizmus a rozklad všetkých neurotransmiterov, vrátane serotonínu a dopamínu. Skvelým zdrojom tohto vitamínu je napríklad cícer, z ktorého si môžete urobiť chutný hummus alebo si ho dať do šalátu.

Celozrnný chlieb a pečivo s vyšším obsahom vlákniny tiež pomáhajú znížiť riziko depresie. Výskumníci to spájajú s hladinami cukru v krvi, ktoré celozrnné výrobky pomáhajú udržať v rovnováhe, zatiaľ čo biele pečivo či chlieb hladinu cukru nárazovo zvyšujú.

Orechy a semená sú pravdepodobne tou superpotravinou, ktorá v prevencii proti depresii výrazne pomáha, sú pre ňu až trojnásobnou hrozbou.

Majú totiž vysoký obsah bielkovín a aminokyselín a zdravých tukov ako sú omega-3 mastné kyseliny a tryptofán, ktorý zvyšuje hladinu serotonínu v mozgu.

Foto zdroj: http://therawbuzz.com/tag/nutrition/

(iri)